WGC chce dostat zlato z Indie zpět do oběhu

„Odhadovaných 25 000 tun zlata v indických domácnostech a kostelích by se vládě vyplatilo zpeněžit“, říká organizace World Gold Concil (Světová rada pro zlato).
WGC si začala všímat Indie. Cílem je dosáhnout pětinásobného zvýšení exportu šperků na úroveň 40 miliard dolarů do roku 2020, a to ze současných 8 miliard. Rada zaúkolovala indickou vládu, aby našla způsoby, jak mobilizovat domácnosti a zpeněžit nastřádané zlato.
Indické domácnosti drží podle odhadů 22 000 až 25 000 tun kovu. Požadavkem vůči druhému největšímu spotřebiteli zlata na světě, Indii, navrhuje WGC, aby se země stala „klenotníkem světa“.


WGC poznamenala, že pokud by Indie dokázala využít zlato, které leží ladem v domácnostech a kostelích, omezila by závislost na importu kovu pro příštích pět let, stejně jako problémy s dovozem spojené.
V dokumentu Vision 2020 (Vize 2020) zveřejněném na druhém Mezinárodním zlatém summitu v Indii organizovaném Asociací indických zlatníků stojí: „Naše vize pro zlato je taková, že bychom ho rádi využili, aby pracovalo pro ekonomiku – vytvářelo pracovní místa, rozvíjelo kvalifikovanost práce a generovalo zisky z vývozu jako základní součást ekonomické, finanční a sociální struktury země.“
Při monetizaci zlata by Indie po vzoru Turecka vybalancovala svůj běžný účet platební bilance, se kterým zápolí již dlouhou dobu. Z ostatních zemí se summitu účastnili zástupci z Hong Kongu, SAE a Turecka – zemí, které jsou světovými hráči na trhu zlata.

Charvát, 8.10.2014
Zdroj: Mineweb

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře