Výrazně ztrácí i Rio Tinto

Výrazně ztrácí i Rio Tinto

Že těžaři drahých i průmyslových kovů velmi strádají vlivem pádu cen těchto kovů v posledních letech, není třeba připomínat. Ti malí často svou těžbu končí nebo končí ve spirále dluhů, stranou velkých problémů však nezůstávají ani ti velcí.

Jedním z nich je jeden z největších světových těžařů drahých a řady průmyslových kovů, nadnárodní společnost Rio Tinto. Té v posledním čtvrtletí loňského roku klesl zisk bez započítání jednorázových položek meziročně o 51 procent na 4,54 miliardy dolarů. Firma přitom za celý loňský rok snížila celkové náklady o téměř polovinu na 4,69 miliardy dolarů.

Kamenem úrazu se však pro firmu staly jednorázově odečitatelné položky. A to zejména přecenění majetku v hodnotě 1,8 miliardy dolarů a měnové a derivátové ztráty ve výši 3,3 miliardy dolarů. Celkové hospodaření Rio Tinta se tak v posledním loňském čtvrtletí propadlo do čisté ztráty 866 milionů dolarů. Přitom v předchozím roce vykázalo Rio Tinto čistý zisk 6,53 miliardy dolarů.

Odpisy aktiv trápí řadu předních světových těžařů. Například největší světový těžař zlata, společnost Barrick, loni odepsala aktiva v hodnotě téměř tří miliard dolarů. A lze stěží čekat, že výsledky dalších budou lepší. Prudké propady cen kovů trápí i je. Na rozdíl od jejich dalších zpracovatelů, včetně řady našich průmyslových podniků, kteří tak mohou snižovat své vstupní náklady.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře