Vyletí cena stříbra tak vysoko?

Vyletí cena stříbra tak vysoko?

Předpovědi vývoje cen drahých kovů bývají velmi různorodé. A tak vedle sebe vidíme předpovědi na pokles cen a předpovědi na vysoký růst. A to ve stejném období.

Nyní tu máme další předpověď – cena stříbra by do konce roku 2019 mohla ze současných 16,3 dolaru vyletět až na 140 dolarů za trojskou unci. Tedy o 900 procent. Tento názor vyslovil Keith Neumeyer, šéf společnosti First Majestic Silver Corporation.

Proč takový růst?

Jaké argumenty autor předkládá? Hlavním důvodem jsou podle autora výroku náznaky snah výrobců spotřební elektroniky zajistit si přímo bez prostředníků ve zvýšené míře dodávky pro plnění svých výrobních cílů. To podle Neumeyera naznačuje budoucí výrazné změny na trhu stříbra, které povedou k vysokému růstu jeho ceny.

Po několik posledních let (již od roku 2000) výrazně roste spotřeba stříbra jako průmyslového kovu. Solární panely, chytré telefony, ploché TV – to jsou jen někteří velcí „žrouti“ průmyslového stříbra. Dnes průmysl spolyká již zhruba polovinu světové produkce stříbra. A toto množství dále poroste. Stříbro je přitom minimálně stejně tak vzácné jako zlato.

Co si o tom myslet?

Je pravdou, že cena stříbra letos roste velmi rychle. Od počátku roku téměř o pětinu. Nejvyšší ceny (50 dolarů za trojskou unci) dosáhlo v roce 2011.

A sám autor výroku? Je pravdou, že ve svém oboru se zřejmě vyzná. Keith Neumeyer je šéfem největšího producenta stříbra v Mexiku, které je zase s velkou převahou největším světovým producentem tohoto kovu. Na druhé straně sám Neumayer připouští, že se jeho firma v posledních čtyřech až pěti letech v odhadech vývoje ceny netrefila ani jednou. Takže těžko si vybrat, zda má či nemá v tomto případě pravdu.

Zdroj: Kurzy.cz

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (2 hlasů, průměr: 9,50 out of 10)
Loading...

Komentáře