Voda – nový nepřítel těžařů platiny

Voda – nový nepřítel těžařů platiny

Nedostatek vody se stává novým nepřítelem jihoafrických těžařů platiny.

Jihoafrické těžaře platiny trápí nový problém. Vedle dlouhodobě klesajících cen tohoto drahého a zároveň průmyslového kovu je jím hrozící nedostatek vody. Suroviny pro těžbu tolik potřebné.

Letošní sucho ve velké části Jižní Afriky má Putim dvojí účinek. Jednak nedostatek nové vody, jednak úbytek vody recyklované, která se odpařuje z důlních odkališť. Hlavní hydrolog poradenské společnosti SRK Peter Shepherd se navíc obává, že nedostatek vody se ještě výrazněji projeví v příštím roce. Podobně letošní výroční zpráva těžařské společnosti Impala Platinum označuje nedostatek vody, průmyslové i pitné, za jeden z nejvážnějších problémů, s nimž se bude společnost potýkat. Impala přitom více než třetinu použité vody recykluje a množství recyklované vody vzrotlo od roku 2010 o více než čtvrtinu.

Platinový důl

Obdobně se snaží recyklované vody využít i jihoafrický uhelný průmysl.

Na druhé straně těžaři zlata, které těží ve velkých hloubkách, mají vody přebytek. Proto vodu čerpanou z dolů využívají například pro chladicí zařízení a kompresory, zatímco vjěší vodu pro následné zpracování vytěžené horniny.

Zdroj: Miningmx.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře