Vliv války na cenu zlata Příliš mnoho „co kdyby“ v otázce Sýrie

Trh Zlata i další finanční trhy zatím ignorovaly rostoucí napětí a potenciální vojenský útok USA proti Sýrii, ale to se může změnit, pokud k akci dojde.
Někteří analytici tvrdí, že je těžké v tuto chvíli odhadnout, jak budou trhy reagovat, protože k útoku ještě nedošlo. Ve hře je příliš mnoho proměnných ke zvážení, včetně typu útoku, ke kterému by nakonec došlo, kdo by podpořil Spojené státy a na co by se zmohlo Rusko se svými spojenci, kteří Sýrii tradičně podporují.

Obecně analytici říkají, že ceny zlata a ropy budou volatilní, a někteří dodávají, že síla zlata bude spjata s ropou. Pokud poroste ropa, zlato také, dodávají.

„Ropné trhy se pravděpodobně nezklidní v dohledné době, horké geopolitické, makroekonomické a fundamentální faktory podnítí volatilitu a ještě nějakou dobu potrvají. Za těchto tržních podmínek je sázení na kteroukoli stranu mince velkým rizikem“, řekl David Bouckhout, analytik energií v TD Securities.

Při pohledu na trh ropy v krátkodobém horizontu se Bouckhout nechal slyšet, že „rovnováha rizik je nahnutá směrem nahoru“ právě díky napětí v Sýrii. Přestože Sýrie není hráčem v globální nabídce ropy, trh ví, že leží těsně vedle cca 35% světových zásob.
„Vojenská výměna s nekonvenčními zbraněmi na středním východě by byla pro mezinárodní měnový systém šokem a zastihla by ceny zlata zcela nepřipravené, protože se psychologie trhu momentálně točí kolem záměrů Federálního rezervního systému“, ŘEKL Ralph Preston, ředitel Heritage West Financial.

Charvát, 8.9.2013
Zdroj: Kitco News

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře