Vláda Zimbabwe dokončuje šetření těžby zlata

Vláda Zimbabwe dokončuje šetření těžby zlata

Těžba zlata je pro vládu Zimbabwe přímo klíčovým zdrojem příjmů v zahraniční měně, které se zemi přímo zoufale nedostává. Současně však v zemi bují obrovská korupce a násilí, které se nevyhýbají ani tomuto klíčovému sektoru zimbabwské ekonomiky.

Vláda Zimbabwe zahájila na počátku srpna vyšetřování, jehož výsledky by měly být zveřejněny v nadcházejících týdnech. Důvodem pro toto vyšetřování byla řada obvinění z vlivu nelegálních mafií při těžbě zlata, jejichž činnost má za následek miliony dolarů ztracených příjmů.

Podvody ve velkém

Podle náměstka ministra pro těžební průmysl Freda Moyo byl vládní průzkum dokončen. Podle místních novin The Chronicle Moyo uvedl, že jeho tým se zabývá výrobními a obchodními kruhy.

Média uvádějí, že zpracovatel propírání zlata v Bulawayu, druhém největším městě Zimbabwe, byl údajně zapojen do velmi sofistikovaného podvodu, když část zlata, které který by měl přímo doručit jedinému kupujícímu v zemi, Fidelity Printers a Refiners (FPR), předával obchodnímu agentovi. Ten potom toto zlato v rozporu s vládními předpisy prodával do FPR.

Kulový mlýn v centru zpracování zlata v Shamvě v Zimbabwe.

Náměstek Moyo také uvedl, že vyšetřovatelé také prozkoumali, zda by oznámení daňového úřadu týkající se možnosti zdanění drobných zlatnických řemeslníků mohlo vyvolat prudký nárůst nezákonných operací.

Vzhledem k tomu, že se Zimbabwe potýká s nedostatečným množstvím dolarů, úředníci také zkoumali, zda cizí měna, kterou vláda přiděluje na provoz středních a velkých horníků, nemizí na nelegálních trzích.

Těžba je největším přínosem zahraniční měny v Zimbabwe, když představuje 62 % celkového vývozu v roce 2016. Podle místních médií očekává státní banka v letošním roce dodávky zlata do 25 tun.

Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře