Venezuela: důsledky ilegální těžby zlata

Venezuela: důsledky ilegální těžby zlata

Venezuela – krásná jihoamerická země, zmítaná však obrovskými ekonomickými problémy. A také ilegální těžbou zlata, jež má za následek další katastrofy – mnoho úmrtí, boje gangů, malárii a rozsáhlé odlesňování krajiny.

Již tři roky trvající hospodářské recese spojená s pádivou inflací a nedostatkem potravin přiměla mnoho obyvatel Venezuely obrátit se k nelegální těžbě zlata s nadějí na zbohatnutí nebo alespoň mít prostředky na získání základních potravin na předraženém černém trhu.

Illegal gold mining Venezuela causing deaths, malaria, gang fights and deforestation

Ilegální těžba v Národním parku Canaima

Nicméně, nedávný boom ilegálních zlatých dolů v zemi způsobil nejen odlesňování, ale také války gangů, smrt nevinných lidí, a dokonce i epidemie malárie. Podle odhadů pochází z ilegálních dolů asi 90 procent venezuelské produkce zlata. Na této těžbě a následném pašování se podle odhadu agentury AFP podílí na 100 tisíc lidí.

Gangy a malárie

Podle vyjádření šéfa venezuelské těžařské komory se většina z ilegálních dolů nacházejících se zejména podél hranice s Kolumbií dostala do rukou místní mafie. Tyto ozbrojené gangy tak nejen bezprostředně ohrožují život horníků, kteří pro ně těží zlato v nelicencovaných dolech, ale mají vliv i na návratu malárie. Nemoci, kterou se v minulosti podařilo zatlačit do odlehlých oblastí džungle, ale která se nyní s otřesnými podmínkami nelegální těžby znovu začíná rozšiřovat i do dalších částí země. Hon na zlato ve vodnatých lokalitách s ideální živnou půdou pro malárii šířící komáry má za následek, že touto nemocí jsou postiženy již desítky tisíc ilegálních horníků.

Protože venezuelské hospodářství je navíc v troskách, nejsou k dispozici žádné tolik potřebné léky k zastavení této epidemie a jejího šíření do ostatních částí země, zejména do velkých měst. Místním zdravotníkům tak zůstávají k dispozici často jen moskytiéry, případně vykuřování, což je na zastavení nemoci málo.

Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (3 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře