V Indii přibývá pašovaného zlata

Zatímco množství zlata oficiálně do Indie dovezeného vzrostlo loni o 4 procenta na 825 tun, množství pašovaného zlata vzrostlo ve stejném období dvojnásobně a odhaduje se na 200 tun.

Proč tomu tak je? Indie dlouhodobě soupeří se sousední Čínou o pozici největšího světového spotřebitele zlata, přičemž musí veškeré zlato dovážet. Vláda se před časem rozhodla kvůli snížení finančního schodku a udržení kursu rupie dovoz zlata omezit. Za tímto účelem vláda během loňska několikrát zvýšila dovozní clo na zlato, zavedla také povinnost dovozců přesměrovat pětinu zlata dovezeného pro klenotnické účely zpět na vývoz.

Tímto opatřením se sice podařilo snížit finanční deficit, na druhé straně ale také indické nákupy zlata v zahraničí propadly během letošního prvního pololetí o 43 procent, z 620 na 351 tun. A pravděpodobně dále vzrostlo množství pašovaného zlata. A to i přesto, že i největší indická rafinérie zlata zdvojnásobila svoji produkci.

Předpovídat další vývoj je dost obtížné. V Indii se nedávno uskutečnily parlamentní volby a změnily se vládní strany. Je však velmi pravděpodobné, že se vláda bude nejdříve věnovat důležitějším úkolům a peníze bude potřebovat spíše na dovoz ropy a strojů než na zlato. Čili dá se předpokládat, že omezení dovozu zlata bude ještě nějakou dobu trvat.

Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře