Uteče platina zlatu?

Minulý týden jsme viděli, jak spolu platina a zlato hrály na babu. Platina zaujala opět svou oprávněnou pozici v popředí, ale jak dlouho jí to vydrží? Historicky měla náskok v průměru mezi $200 a $400. Chvílemi se rozdíly obrovsky prohloubily.  Před krachem Lehman Brothers byl tento rozdíl více než tisíc dollarů a koncem minulého týdne už jen asi pět dollarů.
Platině se v novém roce daří perfektně z fundamentálních důvodů. V minulém týdnu s trhem zahýbaly novinky z firmy Anglo American Platinum Ltd., největšího světového producenta platiny, který oznámil omezení těžby v několika jihoafrických dolech. To se projeví ročním úbytkem ve výši 400 000 uncí. Společnost má podíl na světové produkci platiny kolem 40%. Také to znamená ztrátu zaměstnání pro 14000 dělníků v JAR. Odboráři už opět vyhrožují stávkami.
Platina je v přírodě mnohem vzácnější než zlato. Na získání jedné ryzí unce je potřeba vytěžit přibližně 10 tun rudy a to z hloubky i 1,5 km. Zlata se ročně vytěží desetkrát více. Na rozdíl od něj se ale 50% produkce spotřebuje v průmyslu, takže neexistují žádné velké sklady tohoto kovu.
Na grafu vývoje cen se v posledních dnech tyto novinky už projevily a platina míří vzhůru. Fundamentální faktory však nenapovídají nic ke krátkodobému vývoji, na to jsou potřeba technické analýzy. Důležitým technickým faktem je prolomení dlouhodobého stropu. Vede to k rostoucím prognózám i pro další měsíc. Zdá se, že je platina oproti zlatu podhodnocená a proto se očekává, že ho v budoucích měsících předběhne.
Dlouhodobě to ovšem vypadá i na růst ceny zlata. Ještě není pozdě využít momentální situace.


Zdroj: www.KITCO.com

Grafy Světová cena zlata a platiny minulých 5 let.
 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře