Unikátní mince z pražské mincovny

Pouhých jedenáct zlatých a sto jedenáct stříbrných mincí vyjde z pražské mincovny ve zcela unikátní sérii. Obě verze budou o průměru 37 milimetrů a hmotnosti 31,1 gramu.

Jejich unikátnost a tudíž očekávaný velký zájem mezi sběrateli však nespočívá pouze v jejich omezeném počtu. Výjimečných vlastností je víc.

Tou první je zvolený motiv. Teprve podruhé (poprvé loni) se na mincích z pražské mincovny objevuje motiv s vyobrazenou lidskou lebkou. A to v sérii připomínající unikátní českou historickou památku – kostnici kostelíku Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory, vyzdobené artefakty z lidských kostí. Uvedená kostnice obsahuje údajně ostatky až čtyřiceti tisíc lidí.

Zcela unikátní je však na současné sérii způsob zvolené úpravy. Poprvé v České republice byla totiž aplikovaná úprava reverse proof. O podstatě této techniky říká mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík: „Jak už anglický název napovídá, jedná se o provedení ve špičkové kvalitě. U běžných proof ražeb vystupuje matovaný reliéf z oleštěné mincovní plochy. Tady je tomu přesně naopak. Ve vysokém lesku je vyveden ústřední motiv, který je zasazen do matované plochy.“

Vyobrazenou lebku jako symbol smrti opisuje latinský text MEMENTO MORI, CARPE DIEM (pamatuj na smrt, užívej dne) jako připomínka, že vše na tomto světě je pomíjivé a člověk by se měl snažit využít přítomnosti a příliš se nezabývat budoucností. Výtvarný námět pro ražbu vypracoval akademický sochař Miroslav Kovářík.

 

Zdroj: Zlate-mince

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře