Události v Zimbabwe rozšiřují rozdíl v ceně zlata a platiny

Platina začátkem týdne zhodnocovala a přitom zvětšila svůj náskok nad zlatem na nejvyšší úroveň za 17 měsíců díky znepokojení z možného poklesu dodávek ze Zimbabwe, která zabavila pozemky jednomu z největších těžařů v zemi. Zimbabwe, třetí největší producent platiny a…A dále je Zimbabve pátá v pořadí těžby palladia podle statistik roku 2011, si vzala zpět 28 000 hektarů od společnosti Zimplats Holdings Ltd., aby je nabídla novým investorům. Ministr hornictví Obert Mpofu to oficiálně sdělil v úterý.
Trhy na to zareagovali zvýšením ceny platiny, zatímco zlato klesalo. Futures na dodávku platiny na duben se na NYMEXu zvedly o 0,6% na úroveň $1 728. Dále růstu ceny pomáhá také prohlášení největšího producenta Anglo Americna Platinum Ltd. z minulého měsíce o omezení výstupu.

Na straně poptávky po platině a paladiu stojí za zmínku státní Čínská asociace automobilových výrobců, která hlásí měsíční 49% nárůst prodejů vozidel za leden. Že se trh hýbe je vidět i na objemu obchodovaných futures, který narostl nad 100 denní průměr o 31%. Zlato a stříbro se pohybují mnohem menším tempem.

Charvát 17.2.2013
Zdroj: Blomberg.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře