Týden ve znamení poklesu ceny zlata

Týden ve znamení poklesu ceny zlata

Zřejmě nejvýraznější událostí minulého týdne v drahých a průmyslových kovech byl výrazný pokles ceny zlata. Přinášíme několik zajímavých událostí z tohoto sektoru světové ekonomiky.

Zlato výrazně pokleslo

Zlato pokračovalo i v minulém týdnu v poklesu své ceny. Ta během týdne poklesla z 1208 dolarů na 1194 dolarů za trojskou unci. Pokles o 14 dolarů se může zdát pouhým výkyvem, přidáme-li k tomu pokles v předchozím týdnu (o 12 dolarů), jde již o docela významný sešup během dvou týdnů. Trhy se již pravděpodobně uklidňují po nečekaném výsledku amerických prezidentských voleb a spíše očekávají zvýšení amerických úrokových sazeb.

Ostatní drahé kovy šly dost různým směrem. Na jedné straně spolu se zlatem klesala i platina (z 923 na 918,5 dolaru), zatímco palladium vystřelilo poměrně výrazně vzhůru, a to ze 725 na 746 dolarů za unci. Vzrostla i cena stříbra, ale výrazně nižším tempem, ze 16,57 na 16,75 dolaru.

Rio Tinto pokračuje v restrukturalizaci

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto pokračuje ve své restrukturalizaci a snaze snížit své zadlužení. Tentokrát přišel na řadu podnik a výrobu hliníku a s ním související vodní elektrárny ve Skotsku. Společnosti Rio Tinto by měl prodej těchto aktiv vynést 410 milionů dolarů a prodej by měl být dokončen v prosinci.

Výsledek obrázku pro zambie měď foto

Měďný důl v Zambii

Zambie uvalí clo na dovoz mědi

Zambie chce od příštího roku uvalit 7,5procento clo na dovoz měďného koncentrátu. To donutí zejména sousední Demokratickou republiku Kongo ke snaze uplatnit své přebytky červeného kovu jinde a může to vliv na vývoj ceny tohoto kovu. Zambie je přitom druhým největším africkým těžařem mědi s letošní odhadovanou produkcí 425 tisíc tun (cca 2 procenta celosvětové produkce).

Omezí Indie držení zlata?

Indická vláda může podle agentury Reuters omezit množství domácí držení zlata. Vedou ji k tomu odhady, že až jedna třetina z roční domácí spotřeby tisíce tun zlata se vyplácí „černými penězi“ – nezdaněnými finančními prostředky v držení občanů. Tento krok by měl být součástí boje vlády premiéra Módího proti „černým penězům“.

Zdroj: Reuters, Kitco News, Mining.com

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 7,00 out of 10)
Loading...

Komentáře