Trh s diamanty míří vzhůru

Trh s diamanty míří vzhůru

Diamanty jsou tak trochu ve stínu zájmu o zlato a stříbro. I ony však v současné době prožívají renesanci zájmu o jejich koupi, a tak jejich produkce i celkový trh již nějakou dobu opětovně utěšeně roste. Diamanty jsou prostě in.

Už během loňského roku výrazně vzrostl zájem o nezpracované diamanty, což se projevilo i na výsledku jejich dvou největších světových producentů. Společnost Alrosa dosáhla loni 26% meziročního růstu tržeb a konkurenční společnost De Beers 36procentního.

Dobrý trend pokračuje i letos

Dobrý trend pokračuje i letos. Ruská Alrosa (největší světový producent nezpracovaných diamantů podle karátů), zvýšila v lednu prodej diamantů meziročně o 60 procent, když prodala tyto kameny v celkové hodnotě 365 milionů dolarů. Zkušený obchodník s diamanty Alojz Ryšavý vidí dva důvody tohoto velmi dobrého výsledku. Hlavním důvodem je podle něj skutečnost, že indický brusičský průmysl, který zajišťuje broušení a leštění zhruba 80 procent všech nově vytěžených diamantů, zvládl indickou měnovou reformu rychleji, než se očekávalo. A výrazný vliv měla na výši prodejů i skutečnost, že právě leden je tradičně měsícem, kdy si brusiči tradičně doplňují své zásoby nezpracovaných diamantů a vytvářejí si tak zásobu suroviny pro další měsíce. Což sice může znamenat nižší prodeje nezpracovaných diamantů v dalších měsících, stále však nad úrovní loňského, už tak úspěšného, roku.

Americký trh diamantům zaslíbený

Největším světovým trhem se zpracovanými diamanty jsou již tradičně Spojené státy. Podle Bruce Cleavera, ředitele těžařské společnosti De Beers (největšího světového producenta diamantů podle hodnoty), se zde prodá 45 procent všech diamantových šperků na světě. Jen v loňském roce to představovalo sumu 71,44 miliardy dolarů, což znamenalo téměř pětiprocentní nárůst proti roku předchozímu. A lze předpokládat, že Spojené státy si toto své prvenství udrží i v dalších letech.

Zdá se tak, že diamantový průmysl a trh může letos očekávat velmi dobrý rok.

Zdroj: ALO Diamonds

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře