Těžby zlata půjdou nahoru. Těžařům bude lépe.

Doba splývání důlních společností klíčí pod povrchem. Hrubá čísla ukazují, že je těžební průmysl nedaleko od svých nejhorších úrovní za poslední léta. Přesto se pod povrchem, jak tvrdí právní experti, vaří spousta nových dohod.
Činnost v M&A (splynutí a akvizice firem) v důlním sektoru kypěla v letech 2010 a 2011, než se na dalších 18 měsíců zpomalila. K tomu je spousta důvodů: roztěkané ceny komodit, úpadek hodnoty akcií, náročné finanční podmínky, vyřazení aktiv a propouštění manažerů.

Nová vlna manažerů pochopitelně nechce opakovat příklady příšerných akvizic, které stály jejich předchůdce pracovní místa. Podle PwC LLC se za prvních 6 měsíců tohoto roku uzavřelo na 649 dohod mezi těžebními společnostmi. Oproti loňsku je to o 31% méně (což není příliš slavný začátek).

Druhá polovina roku 2013 začala taktéž zvolna. Všechno se ale změnilo před pěti, nebo šesti týdny, podle jednoho z partnerů Davies Ward Phillips & Vineberg LLP v Torontu, Kevina Thomsona.
„Vypadá to téměř jako, kdyby někdo zmáčknul vypínač a trh je tu zpátky“, tvrdí.
„Meetingy a konferenční hovory probíhají nonstop, co jsem se vrátil z dovolené.“
Prý těžaři konečně začali brát akvizice zase vážně a mají k tomu dobrý důvod: ceny akcií v celém sektoru byly zdecimovány a tohle je vzácná příležitost k získání kvalitních aktiv pro vývoj s velkými slevami.

John Turner, šéf těžební skupiny ve Fasken Martineau Du Moulin LLP, tvrdí, že kupující jsou zatím vybíraví a ještě jim chvíli potrvá, než najedou zpět na rychlejší cestu.
„Lidé si budou dávat pozor na politické riziko, zeměpisné riziko a riziko infrastruktury, než se naplno zakousnou“.
Přesto také věří, že nová vlna M&A je na spadnutí, i když o tom mnozí ještě nevědí.

Charvát, 16.10.2013
Zdroj: Financial Post

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře