Těžba zlata pomáhá slabým ekonomikám

Těžaři zlata pomohli v roce 2013 slabým ekonomikám celkem 171 miliardami dolarů.

Těžba zlata je vítaným pomocníkem rozvoje řady slabých ekonomik. V roce 2013 přispěli těžaři zlata světovému HDP částkou přes 171 miliard dolarů, což je zhruba polovina ročního HDP Dánska. V řadě producentských zemí se podíl těžby zlata na celkovém HDP podílí zhruba desetinou. Navíc má těžba zlata významný podíl na sociodemografickém rozvoji těžebních oblastí.

Celosvětově v daném roce zaměstnávaly zlato těžící důlní společnosti přímo přes milion lidí a další tři miliony v souvisejících a navazujících odvětvích. Plných 70 procent výdajů těžebních společností tvořily platby jejich dodavatelům, partnerům a zaměstnancům. Těžaři se podílejí i na snižování nezaměstnanosti v daných zemích, neboť 9 z 10 pracovníků je najímáno přímo v daných lokalitách. Významné jsou i investice těžařů do rozvoje místního zdravotnictví a infrastruktury.

Úroveň mezd u těžařů zlata je v daných lokalitách většinou vyšší oproti dalším sektorům, což má význam hlavně v zemích, k nichž často jeden člověk s pravidelných příjmem musí živit širší okruh svých příbuzných. Pro nejednu dosud ekonomicky slabou zemi je tak těžba zlata dobrým odrazovým můstkem k nastartování ekonomického růstu.

 

Zdroj: Safina

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře