Těžba mědi v roce 2015

Minulý rok se předpovědi příliš nenaplnily, ani letos to na straně nabídky nebude jednoduché.
Co se dělo v roce 2014
Nejdříve se cena mědi v březnu propadla pod 3 dolary za váhovou libru (cca 0,4 kg). Trh očekával, že se po letech nedostatku nabídky dostane k přebytku. Ve třetím čtvrtletí už bylo jasné, že produkce z dolů a zásilky vytěžené mědi ani zdaleka předpovědi nenaplní hlavně kvůli pozastaveným exportům koncentrátu z Indonésie, odkládání projektů a narušením probíhající těžby.
Ačkoli se ukázalo, že strach z příliš vysoké nabídky byl přehnaný, měď zakončila rok s poklesem ceny o 15 % poblíž ročního minima, protože nejistota v budoucím vývoji čínské spotřeby nadále hryže investory.

Co by se mohlo změnit v roce 2015
Přestože ne všechno se dostane až na trh, meziročně je předpovídán 6% nárůst, v absolutních číslech 1 milion tun a o dalších 800 tisíc tun by se měl výstup těžby zvýšit v roce 2016. Pro trh nebude snadné takové množství vstřebat.
Padající cena ropy, hlavní vstupní náklad pro všechny těžaře, může totiž mít zvláštní vliv na nákladnější doly, které si budou moci dovolit provoz po delší dobu a stlačí cenu mědi zase trochu níž.
Výstup z čínských rafinérií rychle roste a v období od ledna do listopadu se vyšplhal na rekordních 7,2 mil. tun, meziročně o 11,5 % výše. V roce 2015 budou do provozu uvedeny další kapacity.
Co se týká možných krizí, které pozornost upoutají vždy, je zde hrozba omezení vývozu z Mongolska, ale na druhé straně by se mohl vzchopit Írán, od kterého se v letošním roce očekává produkce ve výši 300 tisíc tun. Jeho návrat na trh by cenu stlačil také, a to nejen v roce 2015.
Nechybí ovšem ani potenciál pro růst ceny. Od dolů v Peru a v Chile se očekává až příliš – mají v roce 2015 dodat na trh 7,5 milionů tun. Coldeco má ale problémy s arsenikem, kvalitou rudy, pracovní sílou a financováním. Vlajkové lodi Peru, projekty Las Bambas a Constancia, vyžadují ještě spoustu práce.
Všechny sázky se mohou změnit, pokud konečně dojde k uvolnění investičního rozpočtu o 65 miliardách dolarů společnosti China State Grid Corp plus jejích revolvingových prostředků, které nebyly použity v roce 2014.

Charvát, 2.1.2015
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře