Těžaři zlata uvažují o drastických škrtech

Přestože cena zlata se po propadu na 1 140 dolarů za trojskou unci nyní pohybuje kolem 1 200 dolarů, chmury z tváří těžařů tento fakt chmury neodvál. A nadále uvažují o drastických škrtech nákladů. Ve hře je tak rušení dividend, propouštění zaměstnanců, zastavování či odkládání projektů a uzavírání dolů.

Ani cena kolem 1 200 dolarů totiž řadu těžařů z problémů nevytrhne. Podle analytiků společnosti Citigroup totiž tři čtvrtiny těžařů přicházejí o peníze, pokud se cena zlata dostane pod hranici 1 200 dolarů za unci. Ale například u společností Buenaventura, Medusa a Iamgold celkové náklady na vytěžení jedné unce zlata výrazně převyšují 1 300 dolarů.

Těžaři již loni začali omezovat průzkum a šetřit na provozních nákladech, ani to však nestačí. Analytik Phil Russo ze společnosti Raymond James k tomu říká: „U jednotkových provozních nákladů již skutečně nevidím příliš mnoho prostoru pro významnější opatření. Schopnost výrazně změnit celkové náklady bude muset pramenit z kapitálové stránky. Určitě se budou přehodnocovat dividendy.“

Ke zrušení dividend již loni přistoupila společnost Kinross Gold. Nyní upozornila, že nízká cena zlata může mít vliv na plánované rozšíření jejího dolu v Mauretánii. Reagují i další společnosti. AngloGold Ashanti se snaží zlepšit svou finanční situaci prodejem aktiv, když ji akcionáři v září donutili zrušit plány na oddělení některých dolů a navýšení kapitálu. Prodej aktiv chystá také společnost Barrick Gold, zatímco firma hormony Gold již naznačila možné propouštění zaměstnanců.

Některé snahy o snižování nákladů přitom mohou být z dlouhodobějšího hlediska kontraproduktivní. Jedná se zejména o mezování výdajů na průzkum. To může mít v horizontů několika málo let za následek i prudký pokles těžby.

Sektor zlata má navíc nevýhodu, že cena kovu se neodvíjí pouze podle úrovně nabídky a poptávky. Vliv mají i další ekonomické faktory, jakými jsou například ceny akcií, vývoj inflace, úrokové sazby i okamžitá nálada investorů, která je navíc těžko předvídatelná.

Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře