Těžaři zlata se opět zajišťují?

Producenti zlata zvýšili své zajištění poprvé za tři čtvrtletí. Výjimečný objem zajištění je v současnosti na úrovni 4,88 mil. uncí neboli 152 tun zlata. Před dvanácti lety, když kov stál $300 a zdálo se, že nahoru nepůjde, dělali to samé.
Jenže tenkrát se jim to vymstilo, když zlato začalo zhodnocovat a těžaři ztratili miliony dollarů v kontraktech na budoucí dodávky kovu na pár měsíců dopředu. Teď když růst ceny ztrácí páru, pozorovatelé věří v návrat zajištění.

Moskevské noviny ilustrují trend ruským těžařem Petropavlovsk, který se v únoru zajistil téměř na polovinu svých výstupů na příští rok. Údajně kvůli vysokému zadlužení a trvajícím kapitálovým výdajům. Má smysl se ujistit, že peníze budou stále přicházet, když potřebujete splácet dodavatelům. Také se tam psalo o Marku Bristowovi, CEO Randgold Resources, který řekl, že „jejich hlavní projekty to možná nevyžadují, ale může to pomoci podružným operacím jako je důl v Mali.
Ne každý věří, že návrat k zajištění je dobrý nápad. Konkrétně Barrick Gold a Anglogold Ashanti  utratily miliony za rozmotání toxických zajišťovacích smluv.

„Jakožto průmyslové odvětví, mají zlataři příliš mnoho jizev z posledních 15 let na to, aby se hromadně pustili do zajištění“, tvrdí Tyler Broda z Nomury. „Změny v managementu, které jsme viděli u velkých producentů, vypovídají o obezřetnosti, jež by mohla implikovat i zajištění, jenže nikdo nechce být první při takto protirizikové náladě.“

Charvát, 1.4.2013
Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře