Těžaři platiny mění strategii těžby
Jihoafričtí těžaři platiny mění strategii těžby. Klesající cena kovu je nutí opouštět dlouho používané hlubinné doly a těžaři začínají zakládat doly nové.
Nové způsoby těžby, těžaři platiny mění strategii.
Z důvodů klesajících cen platiny jsou těžaři nuceni smenit strategii těžby platiny.
Cena platiny klesla.
Cena platiny poklesla na světových trzích za posledních 12 měsíců o plných 36 procent a nyní se pohybuje na šestiletých minimech. Prostě platiny je na trhu dost, a to i přes nový rozmach automobilového průmyslu jako největšího průmyslového spotřebitele platiny, která je spolu s dražším palladiem základní aktivní součástí automobilových katalyzátorů. Růstu ceny platiny nepomohla ani loňská pětiměsíční stávka v jihoafrických platinových dolech a s ní spojený výpadek v dodávkách kovu.
Tento stav nutí jihoafrické těžaře měnit těžební metody. Místo současných hlubinných dolů, v nichž se v důsledku dlouholeté těžby těží již ve velkých hloubkách, se připravují zakládat doly nové. Hlavním důvodem této změny myšlení je snaha výrazně snížit výrobní náklady, a to ve dvou základních položkách.
Jak snížit náklady na těžbu platiny?
Tou první je spotřeba elektrické energie, která je při těžbě ve velkých hloubkách opravdu vysoká. Navíc se ceny elektřiny za posledních šest let více než ztrojnásobily. Druhým důvodem je možnost nasadit v nových mělkých dolech modernější strojní zařízení, které umožní zvýšit produktivitu těžby, bezpečnost podle některých odhadů ušetří až čtyři pětiny pracovních sil ve srovnání se současným způsobem těžby. To vše může podle některých odhadů srazit výrobní náklady ze současných téměř tisíce dolarů za unci vytěženého kovu až na úroveň kolem 320 dolarů.
Samozřejmě ne všem se tyto záměry zamlouvají. Vedle horníků, z nichž velká část tak ztratí práci, se záměry nesouhlasí také farmáři, kteří se staví proti záboru jejich zemědělské půdy.
Komentáře