Tanzanské úřady zabavily vytěžené diamanty

Tanzanské úřady zabavily vytěžené diamanty

V Tanzánii se rozhořel ostrý spor mezi vládou a těžařem diamantů, společností Petra Diamonds. Předmětem spotu je hodnota vytěžených diamantů. Úřady dokonce tento týden zadržely 71 tisíc vytěžených karátů v hodnotě 15 milionů dolarů připravených k vývozu ze země.

Společnost Petra Diamonds uvedla, že také musí zastavit operace v dolu Williamson, zdroji zabavených diamantů, protože místní úřady zpochybňují zjištění některých ze svých „klíčových pracovníků“ o tom, jak se diamanty oceňují. Petra Diamonds přitom v tomto dole vlastní 75 procent akcií, zbývajících 25 procent je v držení tanzanské vlády.

Spor o hodnotu diamantů

Počátkem tohoto týdne byla na letišti v Dar es Salaamu zadržena dodávka asi 71 000 karátů v diamantech, která byla po vytěžení v dole Williamson určena na export do Antverp. Následně se rozhořel ostrý spor o hodnotu těchto diamantů.

Uváděný údaj, že vyvážená zásilka má hodnotu 15 milionů dolarů, je podle tanzanských úřadů nepravdivý a podle nich má zásilka hodnotu 29,5 milionu dolarů. A rozhořel se ostrý spor.

Dva ministři tanzanské vlády byli požádáni, aby odstoupili minulý týden poté, co vyšetřování zjistilo nesrovnalosti ve smlouvách týkajících se dolu Williamson, který je ve vlastnictví společnosti Petra ve výši 75%, přičemž vláda drží zbývajících 25%. Podle tanzanského ministerstva financí těžař ve své dokumentaci prohlásil, že hodnota diamantů činí 14,798 milionů dolarů, nové ocenění provedené vládou prokázalo, že skutečná hodnota diamantů činí 29,5 milionu dolarů.“ Podle ministerstva „… je také třeba znárodnit všechny diamanty zadržené poté, co bylo zjištěno, že došlo k podvádění, pokud jde o vykázání skutečné hodnoty minerálů.“

Petra Diamonds shares crater after Tanzania seizes $15 million shipment

Míchání vytěžené rudy před zpracováním v dole Williamson.

Firma se brání

Petra uvedla, že nebyly oficiálně řečeny důvody, proč jsou její orgány vyšetřovány orgány země. Společnost poznamenala, že všechny diamanty vyráběné v dole, jsou fyzicky kontrolovány řadou různých představitelů vlád – společně s Petrou – od okamžiku vytěžení až po prodejní místo. To podle firmy znamená, že Tanzanie má úplný dohled nad diamanty těženými v dole Williamson.

Zveřejnila také řadu certifikátů, faktur a příjmů souvisejících s blokovanou parcelou ve snaze dokázat, že diamanty byly řádně zpracovány.

Petra Diamonds shares crater after Tanzania seizes $15 million shipment

Šestnáctikarátový růžový diamant vytěžený v dole Williamson v roce 2014.

Vláda potřebuje peníze

Obvinění Petra Diamonds odráží proces, který počátkem tohoto roku zahájil prezident John Magufuli jako součást rozsáhlé revize tanzanského těžebního průmyslu. Toto šetření už přimělo společnost Acacia Mining společnosti Barrick Gold – jednoho z největších producentů zlata v Africe – k rozhodnutí omezit svoji činnost zemi.

Těžba přispívá na hrubý domácí produkt Tanzanie, který je čtvrtým největším výrobcem zlata v Africe, 3,5 %. Vláda nicméně chce tento segment zvýšit tím, že požádá o další daně ze sektoru. Je to součást snahy zvýšit přidanou hodnotu vývozu než odesílat suroviny do zahraničí.

Petra Diamonds také provozuje čtyři diamantové doly v Jižní Africe, včetně kultovního Cullinanu, který vyrobil dva největší diamanty v britské královské koruně.

Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře