Světlo na konci tunelu pro zlato

Události posledních dní na trzích zlata unikly málokomu. Je jasné, že se něco děje. Minulý brutální týden zaskočil mnohé analytiky, k situaci se vyjádřili například v Barclays Research. Nejdřív nikdo neviděl důvod pro skok v ceně zlata a cenných papírů, které se k němu váží.
Několik dní poté se zjistilo (zveřejněno na zerohedge.com), že v Morgan Stanley Wealth Management doporučili svým klientům, aby prodali dva z fondů zaštítěných Johnem Paulsonem. S odkupy podílů klienty Morgan Stanley byl hedge-fondový gigant donucen prodat spoustu zlata a dalších aktiv.

Jádrem problému je, že Paulson je tak velkým fandou žlutého kovu, že nabízí investorům tzv. „gold share class“ (třída podílu na zlatě), tedy jejich podíly jsou denominovány ve fyzickém zlatě. Když se investoři stáhnou a odkoupí své podíly, fond musí proměnit toto zlato zpět na dollary a to prodejem pozic, ve kterých má nakoupen SPDR Gold Shares ETF (GLD). Nepříjemným následkem tohoto mechanismu je krátkodobý úpadek ceny zlata, než se tomu trh přizpůsobí.

Graf zobrazuje souvislost vývoje cen desetiletých pokladničních poukázek americké vlády, indexu S&P 500 a zlata. Do dvanáctého prosince se držely pospolu a pak kov začal dramaticky padat. Tou dobou, podle Zero Hedge, možná Paulson obdržel zprávu o odkupu podílů.

Paulsonova ztráta může představovat možnost vydělat. Na druhém grafu je velice zajímavý oscilátor, který odráží pravděpodobnost návratu zlata k jeho průměrné ceně (průnik s osou x) za posledních 10 let. Teď se nacházíme pod průměrem s odchylkou 1,2, což ukazuje na pravděpodobný růst ceny. Je vidět, že i zlato prochází krátkodobými výkyvy, tu způsobuje např. likvidita hedgeových fondů.

Přestože to již vypadalo, že otázka zlata je do konce roku vyřešená a jediné, co nás má zajímat je americký fiskální útes, opak je pravdou a tato příležitost je jistě z těch zajímavějších.

Zdroj: Kitco.com 2012-12
Překlad: Charvát 2012-12

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře