Surinam přitáhne investice 2,5 miliardy $ do zlata

Analytici tvrdí, že kapitál ze Severní Ameriky by měl přitéct ve výši $ 1,2 miliardy do oblasti Merian ve východním Surinamu a od firmy IamGold se očekává $1,5 miliardy v Bronkopondu.
Asi před měsícem, kdy IamGold ohlásil objev obrovských zlatých ložisek v územní části Bronkopondo, oznámil Surinam, že očekává celkové investice ve výši $2,5 miliardy na průzkum zásob zlata. Předpokládá se podepsání dohody mezi touto malou jihoamerickou zemí s kanadskou společností IamGold a americkou firmou Newmont.

Surinam si od investic slibuje rozproudění ekonomiky, jelikož by IamGold měl poskytnout 125 tun zlata ročně až do roku 2026. Firma vytěžila 93 tun vzácné rudy přes svou dceřinou společnost Rosebel Goldmines za posledních sedm let. Ta operovala právě v Surinamu. Překvapivá investice do Rosbel Goldmines, původně vlastněný firmou Cambior, která ho považovala za dočasný projekt, se nakonec obrovsky vyplatila. IamGold převzala Cambior a k němu přidružené společnosti v roce 2006 a využila na vytěženou rudu novou technologii.

Na pozemku původních 17 000 hektarů bylo objeveno ještě třikrát tolik zlata, což činí 280 tun. Tento objev zajistil společnosti zelenou pro pokračování v činnosti v Surinamu na dalších 14 let s roční produkcí 12,5 tuny zlata za rok. IamGold získal od státu výsadu na rozšíření původní oblasti až na 80 000 hektarů.

Těžba zlata tvořila v Surinamu jen malé průmyslové odvětví ve dvacátém století, ale v posledních deseti letech přichází znatelně k životu. Země vytěží celkem 1,65 tuny zlata za jeden rok.

Zdroj: BullionStreet 2012-12
Překlad: Charvát 2013-1

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře