Strmý růst palladia díky Dieselgate

Strmý růst palladia díky Dieselgate

Již nějakou dobu se táhnoucí aféra Dieselgate se odráží i na cenách drahých kovů. Výrazný růst zaznamenává zejména palladium.

Cena palladia poprvé od roku 2001 překročila hranici 1000 dolarů za trojskou unci (31,10 gramu), když jen v posledním týdnu přidala přes 70 dolarů. Cenu zvyšuje vysoká poptávka od výrobců automobilů a zároveň omezené dodávky kovu na trh, což umožnilo nárůst až na 1008 dolarů za unci.

Palladium se používá převážně v katalyzátorech benzinových aut. Vysoký poptávka po těchto automobilech v Evropě a v Číně tak přispívá k zvyšující se ceně palladia.  Známější sesterský kov platina, který se používá hlavně v katalyzátorech naftových automobilů, vzrostl od začátku roku pouze o necelých 5 % a v současné době se nachází okolo 950 dolarů za unci. Palladium tak platinu překonalo poprvé po 16 letech, od začátku roku připsalo již téměř 50 %, desetkrát víc než platina a třikrát víc než zlato. Je tak v současné době jednou z nejvíce se zhodnocujících komodit.

Výsledek obrázku pro katalyzátor, foto

Automobilové katalyzátory jsou největším spotřebitelem palladia.

Možnosti dalšího vývoje

Poptávka po naftových vozech klesá od emisního skandálu Volkswagenu z roku 2015. Palladiu pomáhá i to, že se zvyšuje poptávka po hybridních elektrických vozech používajících benzinový pohon. Podle Kierona Hodgsona, analytika investiční společnosti Panmure Gordon, je velký růst přímo spojený s ústupem dieselů a zvyšující se oblibou benzinových motorů. Odhaduje, že množství dieselových aut může v příštím desetiletí klesnout až o polovinu. Vzhledem k tomu, že až 78 % produkce palladia směřuje do automobilového průmyslu, rostoucí obliba benzínu zasahuje do ceny palladia velmi výrazně.

Výsledek obrázku pro palladium, těžba, foto

4tyři pětiny světové produkce palladia zajišťují Rusko a Jižní Afrika.

Růst ceny palladia už také vyvolal otázky, zda výrobci benzinových aut nezačnou místo něj používat platinu. Analytici švýcarské banky UBS totiž očekávají, že v letošním roce bude na trhu chybět 830 000 uncí palladia, zatímco Citygroup očekává, že nadbytek platiny se bude v příštích letech zvětšovat.  Analytici Citygroup tak v delším časovém horizontu očekávají, že technologický pokrok umožní větší upotřebení platiny v benzinových motorech. V nejbližší době však opadnutí zájmu o palladium nepředpokládají.

Zdroj: patria

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře