Stříbro žene akcie vzhůru

Stříbro žene akcie vzhůru

Letošní výrazný růst ceny stříbra se zákonitě projevuje i na zlepšující se kondici jeho těžařů. Ovšem raketový růst ceny akcií dvou jeho těžařů téměř vyráží dech.

Nejspektakulárnější nárůst na akciovém trhu má letos kořeny v Peru. Akcie peruánského těžaře zlata a stříbra Hochschild Mining Plc. vzrostly od ledna zatím o 460 %. To je největší nárůst v indexu Bloomberg World Index, který čítá celkem 5 125 titulů. Nevelká těžební společnost se svezla na návratu bílého kovu. Stříbro letos zatím vzrostlo o zhruba 37. Za celý rok by mohlo zaznamenat největší nárůst od roku 2010, napsala agentura Bloomberg.

Vyšší ceny tohoto kovu a slábnoucí argentinské peso způsobily, že investoři měli akcie Hochschildu  mimořádně v oblibě. Dalším důvodem je nová produkce v peruánském dole Inmaculada, který je stěžejním ze čtyř dolů Hochschildu na domácí půdě a v Argentině.

Výsledek obrázku pro Hochschild Mining logo foto

Hochschildu se zároveň daří vymanit se z červených čísel a po třech letech ztrát se zřejmě dostane do zisku. Nová aktiva firma nyní nakupovat nechce. Soustředit se hodlá na hledání nových nalezišť stříbra a zlata, říká její šéf Ignacio Bustamante.

Ambice těžařů se mění

Peruánský těžař je jedním z příkladů, jak se ambice těžebních společností změnily. Těžařům zbyly ze závodů o uspokojení čínské poptávky po komoditách miliardové dluhy. Ty se nyní snaží snížit, omezují náklady, prodávají majetek a zaměřují se jenom na ty nejziskovější doly. Generální ředitel skupiny Rop Tinto, druhého největšího světového těžaře, to shrnul v srpnu, když prohlásil, že jeho firma bude teď dlouhou dobu „nudná“.

U firem ve stříbře je ale situace poněkud odlišná. Letošní rok jim zatím přinesl nečekané zotavení. Poté, co americký Fed signalizoval, že nechá úrokovésazby na nízké úrovni, se ceny vzácných kovů zvýšily a jejich atraktivita pro investory tudíž vzrostla – navzdory tomu, že nenesou žádný výnos.

Nemusí být tudíž překvapením, že i druhé místo z hlediska výkonnosti akcií v indexu Bloomberg World Index patří producentu stříbra. Je jím společnost Coeur Mining z Chicaga. Její akcie jsou letos zatím vyšší o 390 %.

Zdroj: Patria online

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře