Stříbro cloumá nervy investorů

Stříbro cloumá nervy investorů

Šperky, elektronika, solární panely – jen tři z mnoha dalších oborů, které se jen stěží obejdou bez drahého kovu s názvem stříbro. A to ještě navíc stříbro dokáže vyvolat radost či naopak šedivění vlasů i mnoha investorů. Minimálně v letošním roce. A vsadit si na další vývoj jeho ceny se téměř rovná věštění z křišťálové koule.

Stříbro totiž po dlouhodobějším poklesu své ceny dokázalo během prvních čtyř letošních měsíců podražit o plných 17 procent, aby následně jeho cena opět začala padat směrem dolů. Ne nadarmo se trhu se stříbrem říká „trh extrémů“. A aby toho ještě nebylo málo, tak na tomto trhu nyní působí dvě protichůdné tendence.

Přestože ceny stříbra v posledních třech měsících klesaly, posílali investoři další peníze do veřejně obchodovaných fondů (ETF) založených na stříbře, kde se aktiva vyšplhala na rekordních 21 211 tun, ukazují data Bloombergu. Na trhu s futures je ovšem mezitím nálada medvědí. Na pokles ceny stříbra spekulují hedgeové fondy. Čisté krátké pozice teď držely vůbec poprvé za dva roky. Dle údajů americké Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) jich v týdnu k 11. červenci bylo více o 5 402 kontraktů.

Investoři se neshodnou

Za protichůdným vývojem stojí dva druhy investorů, říká George Coles, analytik společnosti Metals Focus. Velké a aktivní hedgeové fondy spekulují na pokles termínových kontraktů na burze Comex z toho důvodu, že očekávají vyšší úrokové sazby v USA. Oproti tomu lidé, kteří si kupují stříbrná ETF, bývají často drobnější investoři, kteří stříbro chápou jako způsob, jak dlouhodobě diverzifikovat svoje portfolio.

Může to být právě ten případ, kdy stojí menší investoři proti těm velkým, říká Coles. „Ti menší mohou mít v tomto případě pravdu“, podotýká dál s tím, a jejich „býkohlavost“ se jim nakonec může vyplatit. Jeho argument? Zpomalující růst americké ekonomiky, který podporuje poptávku po bezpečných aktivech. Předpokládané rally na stříbře by mohli napomoci i spekulanti na pokles na Comexu, tvrdí také.

Ceny stříbra se zakymácely v dubnu, když se investoři začali více orientovat na to, že centrální banky se zřejmě chystají utahovat měnovou politiku. Stříbro za poslední tři měsíce kleslo o 12 procent a zlato o 4 procenta.

Výsledek obrázku pro stříbro, šperk, foto

Stříbrný šperk dokáže potěšit kohokoliv. Jen vybrat správnou dobu pro jeho pořízení.

 

Z Fedu ovšem minulý týden přišly signály, které si trhy vyložily spíše holubičím způsobem, tedy takovým, který hovoří spíše v neprospěch dalšího letošního zvýšení sazeb. Nízké úrokové sazby drahým kovům obvykle vyhovují.

Podle Davida Govetta, který ve firmě Marex Spectron Group šéfuje tradingu s drahými kovy, je stříbro v podobných situacích typické svými přehnanými reakcemi, které ho mohou posunout podstatně dál než zlato. Když navíc trh utíká do bezpečí, má stříbro tendenci žlutý kov dokonce překonat, říká John Butler z GoldMoney. Trh se stříbrem je menší než trh se zlatem a menší mohou být také obchodní objemy na stříbře, podotýká k tomu Bloomberg.

A jak se rozhodnout?

Neshodnou-li se odborníci, má to drobný investor leště mnohem složitější. Může jít proti proudu, riskovat, hodně vydělat, nebo také ztratit. Nebo se snažit v tomto zmatku najít relativně bezpečnou možnost investování, která mu však velký výnos nepřinese. Anebo udělat třeba stříbrným šperkem radost někomu blízkému. Způsob volby je však na křišťálovou kouli nebo na Sibyliny znalosti.

Zdroj: Patria

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře