Stříbrná mince připomene Tomáše Baťu

Sběratelé mincí by měli pozorně zavětřit, neboť se zanedlouho objeví další zajímavý exponát do jejich sbírek. A hned rovnou dva. Vydá je Česká národní banka.Jistě zajímavým soustem pro sběratele bude stříbrná dvousetkorunová mince, kterou ČNB vydá k připomenutí stého výročí narození Tomáše Bati mladšího. Ten se narodil v září 1914 zakladateli firmy Baťa Tomáši Baťovi staršímu. Vyučil se obuvníkem a studoval obchodní akademii v Uherském Hradišti. V roce 1939 emigroval před nastupujícím nacismem, od čtyřicátých let pak řídil aktivity firmy Baťa po celém světě. Zemřel před šesti lety.

Jak bude mince vypadat? Na lícní straně plánované dvousetkoruny je dámská lodička, nad kterou je logo společnosti „Baťa“. Pod vyobrazením lodičky je vyobrazení části zeměkoule. Na rubové straně mince je portrét Tomáše Bati mladšího. Vpravo od portrétu jsou letopočty „1914“ a „2014“. Autorem výtvarného návrhu mince je Vojtěch Dostála.

Návrh pamětní mince.

Mince věnovaná Tomáši Baťovi však není jedinou, kterou ČNB připravuje. Další je také stříbrná pětisetkorunová mince, kterou centrální banka připravuje ke stému výročí narození básníka a výtvarníka Jiřího Koláře. Zvlášť známé jsou jeho koláže. Byl členem Skupiny 42, v letech 1952 až 1953 byl vězněn. V roce 1977 podepsal Chartu 77, o dva roky později mu nebylo umožněno vrátit se ze studijního pobytu na Západě, tak žil v Paříži. Zemřel před dvanácti lety.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře