Stříbra bude málo, cena poroste

Stříbra bude málo, cena poroste

Pokud se mluví o investicích do drahých kovů, většina investorů se zaměřuje na zlato. Jeho mladší a levnější souputník stříbro zůstává poněkud ve stínu. Dá se dokonce říci, že trochu neoprávněně. Cena stříbra totiž může trvale růst z toho nejjednoduššího důvodu. Je ho prostě málo.

Proč by cena stříbra měla dále růst?. Podle Ing. Jakuba Petrušky ze společnosti Zlaťáky.cz k tomu existuje řada důvodů. Od začínajícího úřadování nového amerického prezidenta přes vývoj globální ekonomiky až po globální napětí, vše nahrává růstu ceny stříbra. Už v první polovině loňského roku vzrostla jeho cena o plných 53 procent. A přestože ve druhém pololetí jeho cena pozvolna klesala, je patnáctiprocentní celoroční výsledný přírůstek velmi dobrý. Což navíc potvrzuje i letošní vývoj, kdy cena stříbra vzrostla o dalších 5 procent.

Banky a deficit kovu

Na avizovaném dalších růstu ceny stříbra se významně podílejí i další dva faktory. Tím prvním je úbytek papírových rezerv centrálních bank. Pro ilustraci, během posledních 29 měsíců klesaly papírové rezervy centrálních bank průměrně o 42 miliard dolarů měsíčně. Při pokračování tohoto trendu klesnou do konce letošního roku tyto rezervy o dalšího půl bilionu dolarů, což oproti vrcholu v roce 2114 (rezervy ve výši 12 bilionů dolarů) znamená čtrnáctiprocentní pokles.

Výsledek obrázku pro solární panel foto

Solární panely spotřebují velké množství stříbra.

Druhý faktor bude mít na vývoj ceny stříbra minimálně stejný vliv. Je jím nevyrovnaná bilance těžby a spotřeby stříbra. Jestliže v období let 1975 až 1999 činil celkový přebytek stříbra na trzích 2,1 miliardy trojských uncí, pak období let 1999 až 2016 znamenalo naopak celkový deficit 1,8 miliardy trojských uncí. A tento nepoměr bude zřejmě dále narůstat, neboť případná nová naleziště jsou v nedohlednu. Stačí například vzít do úvahy obrovský nárůst výroby solárních panelů, které se bez stříbra jako velmi dobře vodivého materiálu dosud neobejdou.

Podle předpovědi jednoho z předních světových ekonomických poradců v oblasti drahých kovů společnosti GFMS se bude nepoměr nabídky a poptávky po stříbře dále prohlubovat, což znamená velmi výrazný důvod k růstu ceny tohoto kovu. V současné době činí světová zásoba investičního stříbra množství cca 2,25 miliardy trojských uncí v celkové hodnotě necelých 51 miliard dolarů.

Zdroj: Kurzy.cz

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (2 hlasů, průměr: 5,50 out of 10)
Loading...

Komentáře