Stanovení ceny zlata se zmodernizovalo

Londýnská komoditní burza koncem minulého týdne zmodernizovala způsob stanovení ceny zlata.

Takřka sto let (od roku 1919) probíhalo stanovení ceny zlata tradičním zaběhnutým způsobem. Tohoto procesu se účastnili Rothschildové, dalších pět dealerů (bank) a jeden agent Bank of England. Tito účastníci se každý den v půl jedenácté dopoledne londýnského času spojili pomocí chráněného konferenčního hovoru. Byla nabídnuta cena, za kterou se může obchodovat. Banky pak svým klientům sdělily podmínky na trhu a postupně se vykrystalizovala pozice banky jako prodávající, nakupující nebo bez zájmu obchodovat za tuto cenu. Pokud byli na trhu jen kupci, cena se zvýšila a naopak. Takto se postupovalo, dokud se rozdíl mezi prodávajícími a kupujícími nesnížil na 50 barů. Poté byla cena zafixována.

Takto stanovená cena následně funguje jako univerzální benchmark používaný těžaři, centrálními bankéři, zlatníky a finančním průmyslem obchodujícím se zlatými cihličkami, akciemi firem z odvětví a dalšími, na tuto cenu navázanými deriváty.

Tento systém nebyl bez chyb. Známý je případ z roku 2014, kdy byla banka Barclays obviněna z manipulace s cenou zlata. Pro banku to znamenalo dost výraznou pokutu ve výši 26 milionů liber. Zároveň také vzrostly požadavky na vyšší transparentnost celého procesu fixace ceny zlata.

Fotka

Tyto požadavky našly naplnění koncem minulého týdne, kdy proces fixace ceny zlata přešel na moderní digitální systém. Přestože se v novém způsobu na první pohled změnilo jen velmi málo, je výrazně transparentnější. Účastní se jej šest bank. Kromě čtyř tradičních účastníků také švýcarská UBS a další, dosud nezveřejněná banka. Proces probíhá v reálném čase a také regulátor má lepší možnost celý proces v reálném čase sledovat a v případě potřeby okamžitě zasáhnout.

Zdroj: Financial Times

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře