Spor o zlatý thajský důl

Spor o zlatý thajský důl

Australská těžební společnost Consolidated Kingsgate Ltd hledá podporu u australské vlády proti rozhodnutí vlády Thajska, že má v této zemi do konce letošního roku ukončit své těžební činnosti.

Akara Resources, dceřiná společnost Consolidated Kingsgate, provozuje největší zlatý důl v Thajsku. Důl v Chatree, necelých 300 kilometrů severně od Bangkoku, ročně produkuje 100 tisíc uncí zlata a zaměstnává kolem tisícovky lidí, z nichž dvě třetiny představuje místní komunita.

Vláda pod  tlakem ekologů

Rozhodnutí thajské vlády vyplynulo z cíle ministerstva průmyslu ukončit v zemi všechnu těžbu zlata a neposkytovat již na ni řádné další těžební licence. Následuje po sedmiměsíčním zkoumání vlivu těžby zlata na zdraví místních obyvatel a na životní prostředí. Ekologické skupiny totiž obvinily společnost Akara, že ve svých důlních činnostech používá mangan a kyanid, jež mají dopad na zdraví místní komunity.

Thajské ministerstvo již dříve pověřilo kontrolou činnosti dolu poradenskou společnost Behre Dollbere International. Dle její zprávy se nepodařilo najít žádnou kontaminaci okolí s kyanidem a těžkými kovy. To uznává i thajský ministr průmyslu Atchaka Sibunruang: „Vyšetřování nebylo schopno potvrdit, že zlatý důl způsobuje těžké kovy a znečištění kyanidem v životním prostředí a nemoci lidí. Ale v zájmu lidí kolem zlatého dolu a vyřešení konfliktu jsme se rozhodli uzavřít důl do konce roku.“

Firma se brání

Šéf společnosti Kingsgate Ross Smyth-Kirk k tomu uvedl, že společnost stále čeká na oficiální oznámení před přijetím právních a jiných kroků a že důl funguje na vysoké úrovni. „Nikdy jsme v dole neměli ekologickou katastrofu, nikdy jsme nic neznečistili, nikdy jsme neovlivnili ničí zdraví. Je to pravděpodobně nejvíce regulovaný důl na světě. Vláda reaguje na zcela nezodpovědné zprávy ve sdělovacích prostředcích. Tento krok bude mít obrovský dopad na schopnost Thajska přilákat zahraniční investice.“

Očekává se, že tento krok thajské vlády bude mít dopad na současné jednání o revizi australsko-thajské dohody o volném obchodu, která byla uzavřena v roce 2006.

Zdroj: Sydney Morning Herald

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře