Sesuv v největším platinovém dole v Zimbabwe

Největší platinový důl v Zimbabwe ztratil polovinu své produkce na 15 příštích měsíců kvůli problémům s nestabilním podložím.
Po JAR a Rusku je Zimbabwe největším producentem platiny na světě. Roční výkon země by při kolapsu jejího největšího dolu dostal závažnou ránu. V dole Bimha, který má v budoucnu těžbu omezit na polovinu, momentálně probíhají práce k obnovení těžby.
Naštěstí při sesuvu nevznikly žádné škody na životech ani zařízení. Kolaps byl podle vyjádření společnosti zapříčiněn zrychlujícím se zhoršováním půdních podmínek. Tlak působící na horniny vede k deformaci struktury podloží, která ohrožuje stabilitu půdy.
Problém byl poprvé identifikován v roce 2011 a od té doby se situace zhoršuje. Řada místních iniciativ se soustřeďuje na stabilitu podloží v oblasti a na bezpečnost zaměstnanců. Navzdory všem těmto snahám bylo v květnu rozhodnuto o nutnosti opustit a uzavřít přibližně polovinu dolu Bimha.

Platinový důl v Zimbabwe - stávka

Platinový důl v Zimbabwe – stávka

Poslední vyjádření společnosti Zimplats tvrdí, že bude trvat 15 měsíců, než bude možné obnovit normální operace v dole Bimha. Znamená to ztrátu 45 000 uncí ročně.
Celková produkce dolu je kolem 90 000 uncí platiny za jeden rok, což při současných cenách odpovídá hodnotě 130 milionů dolarů.

Charvát, 21.7.2014
Zdroj: Mineweb

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře