SEC odklepla první ETF postavené na mědi

Po dvouletém regulatorním přetahování se J.P.Morgan Chase podařilo spustit instrument, který bude kopírovat cenu mědi na trzích. Takový produkt je v Severní Americe prvním svého druhu. Zpracovatelé mědi a průmysl na měď navázaný silně protestovali proti zpřístupnění trhu spekulantům,
protože se bojí umělého zvýšení cen. Nelíbí se to zhruba polovině všech amerických společností, které mají co dočinění s mědí. Tato skupina si našla i podporu v senátu, senátor Carl Levin v tomto kroku vidí „šok pro americký business a spotřebitele“.

Komise pro cenné papíry (SEC) se na situaci dívá jinak. Nedomnívá se, že by ETF mohlo ovlivnit ceny, protože nedosáhne na měď dostupnou k okamžitému dodání. J.P.Morgan navrhuje, aby fond držel maximálně 61 800 tun katodové mědi, což odpovídá 27% mědi, která je ve skladištích Londýnské burzy kovů (LME). Pro srovnání, ekvivalent BlackRock’s ETF má rozpětí až 121 200 tun, tedy skoro polovinu celkového objemu LME.

To jsou ale stejně maximální hodnoty, fond pravděpodobně začne s mnohem menším objemem, mluví se o 10 185 tunách mědi. Vzhledem k 20 000 tun, které se na světě ročně vyprodukují, to není zase tolik. Omezení dostupnosti mědi ale není jediným problémem, ke kterému může dojít. Cenu mohou vyhnat nahoru samotní investoři tím, že začnou nakupovat ETF a jeho hodnota proto poroste. Jak velký dopad by to mělo, bychom zjistili až v praxi. V Evropě se za posledních 18 měsíců vynořily 2 podobné fondy a oba měly omezený vliv. Bankéři věří ve větší úspěšnost produktu na americké půdě, kde je menší dostupnost investic do komodit.

Situace je podobná, jako když v roce 2004 přišel na trh vynález jménem SPDR Gold Trust ETF, který konečně umožnil běžným investorům přímo ovlivňovat cenu zlata. Zpřístupnil tak trh zatím neposkvrněný operačním, politickým, ani hedgeovým rizikem, které jsou samozřejmostí pro těžební společnosti. Investoři se vrhli na nízko-rizikové ETF a těžaři zůstali kdesi vzadu v oblaku prachu.

Stejně jako nedávno profitovali těžaři zlata, může v delším horizontu případná vysoká cena mědi přinést zisky společnostem, které těží tento kov.

V tuhle chvíli můžeme všichni jen hádat. To že projekt dostal zelenou, odpovídá na otázku, co si to tom myslí SEC, ale je tu ještě spousta otázek nezodpovězených.

Zdroj: Northern miner 7.1.2013
Překlad: Charvát 9.1.2013

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře