Sběratelský tahák – mince Arcibiskupství pražského

Před měsícem uplynulo 670 let od povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Toto výročí připomněla Pražská mincovna vydáním stříbrné mince. Že má tato ražba předpoklad stát se pravou sběratelskou raritou, svědčí počet vyražených mincí. V provedení proof 200 číslovaných kusů, v provedení standard a patina sto kusů. Tyto mince mají průměr 28 milimetrů. Doslova raritou se pak mají šanci stát medailonky o váze jedné troyjské unce a průměru  37 milimetrů. Těch bylo vyraženo pouze 44 v kvalitě proof, 13 kusů standard a 13 kusů patina. Autorem motivu je akademický malíř Vladimír Pavlica.

Že se tyto mince a medailony mohou stát opravdovou sběratelskou raritou, svědčí i příklad z poloviny devadesátých let minulého století. Tehdy Česká národní banka vydala s tématem arcibiskupství stříbrnou minci v hodnotě 200 korun. Její cena v současných aukcích se však pohybuje již kolem 50 tisíc korun. Žádané je zejména provedení proof, jehož existuje 2500 kusů. Co se tedy bude v budoucnu dít s cenou současných mincí z Pražské mincovny, kterých existuje výrazně méně, lze jen spekulovat, ale zřejmě jejich cena bude s časem stoupat do velkých výšek.

A aby i to nebylo málo, existuje i doslovný sběratelský trhák. Pražská mincovna vyrazila s tímto Pavlicovým motivem také zlaté mince z ryzího zlata. A to pouhých deset o váze jedné troyské unce a deset o váze poloviční.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře