Rusko a Kazachstán stále rozšiřují zlaté rezervy, Mexiko prodává

Už desátý měsíc v řadě nakupovali Rusko a Kazachstán zlato do zásoby. IMF zveřejnil svá data. Centrální banky diverzifikují aktiva jako opatření při růstu cen. Mexiko na druhou stranu své rezervy rozpouští.
Rusko má jako země sedmé největší množství zlata na světě, nyní vzrostlo o 6,3 tun. Dohromady mají tedy 1002,8 tuny. Kazachstán pořídil 1,1 tuny kovu a tím se dostal zhruba na 132 tun. Turecko zvýšilo rezervy o 22,5 tun, celkem vlastní 464 tun.

Od červnového dna vzrostla cena zlata o 19%, 7,4% jen za červenec. Nízké ceny nastartovaly poptávku po špercích, mincích a prutech. Poptávka centrálních bank může zase vyrovnat rekordní odliv zásob burzovních fondů a podobných instrumentů. Vloni přidaly státy do zásob 534,6 tun a pro tento rok mluví World Gold Council o odhadu na 350 tun.

„Domnívám se, že jde o dlouhodobý trend, který bude pokračovat“ řekl Han Pin Hsi, šéf komoditní části Standard Chartered Plc. „Při pohledu na mnohé rozvíjející se trhy je zřejmé, že je jejich zlatá část rezerv stále velmi nízká. Vzhledem k různým zemím, které zrovna uvolňují monetární bázi, dává smysl diverzifikovat a držet více zlata.

Charvát, 28.8.2013
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře