Ruská centrální banka nakupuje domácí zlato

Ruská centrální banka vstupuje na trh, aby vyrovnala propad v odbytu ruského zlata. Rezervy se z loňských 77,5 tun zvýšily na 155 tun.
Ruská centrální banka byla donucena ke zvýšení svých nákupů zlata do rezerv, aby absorbovala domácí produkci, kterou kvůli západním sankcím v zahraničí nelze prodat. Banka tímto opatřením zlepší likviditu v devizových rezervách.
Většina produkce z ruských zlatých dolů putuje do rukou domácích komerčních bank, jako je Sberbank nebo VTB, které pak mohou kov prodat centrální bance nebo bankám v zahraničí. Zdroje tvrdí, že letos zahraniční banky zdržují nákupy zlata z Ruska, protože západní síly uvrhly na zemi sankce kvůli ukrajinské krizi. Centrální bance tak údajně nezbylo než nakoupit všechno zlato dostupné v komerčních bankách.
„Toto je jedním z prostředků, kterých se chopila centrální banka k přečkání náročného období pro komerční banky a hlavně aby došlo ke zvýšení likvidity“, sdělil zdroj blízký situaci na konferenci v Peru pořádané London Bullion Market Associarion.
Ačkoliv sankce nakupování zlata výslovně nezakazují, jsou západní banky u jakéhokoli obchodního kontaktu s ruskými protějšky obezřetné. „Je pravděpodobné, že zažijeme období stabilizace, až se vyřeší otázka sankcí, a centrální banka pak přestane přidávat zlato do svých rezerv“, tvrdí druhý zdroj.

Rusko do nákupů zlata vletělo zprudka. Mezi roky 2012 a 2013 se jeho rezervy zvýšily o „pouhé“ 2,5 tuny, ale v dalším (posledním) období o téměř 115 tun. Ruská centrální banka byla v uplynulém desetiletí v sektoru zlata nejaktivnějším oficiálním nakupujícím.
Dříve v tomto měsíci řekla guvernérka CBR Ksenia Judajevvová, že v nejhorším bude moci centrální banka zlaté rezervy použít na uhrazování dovozu.
„Centrální banky nedrží zlato pro nic za nic; když držíte zlato jako část svých rezerv, bráníte se tím proti důsledkům nejhorších scénářů“, tvrdí analytik Nic Brown z Natixis.

Charvát, 14.10.2014
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře