Roste prodej diamantů, odborníci předvídají nedostatek

Roste prodej diamantů, odborníci předvídají nedostatek

Letošní svátek svatého Valentina potvrzuje celosvětový trend rostoucího zájmu a koupi diamantů. Výrazně se odráží i na tuzemském šperkařském trhu. Podle předběžných odhadů vzrostla loni tuzemská poptávka po diamantech přibližně o čtvrtinu a tento trend pokračuje i nadále.

Tento růst zájmu o diamanty má však i méně příznivou stránku. A není to jen známé tržní pravidlo, že se vzrůstajícím zájmem roste i cena. Analytici předních světových těžařských firem De Beers, Alrosa či Rio Tinto se shodují, že nemalou roli budou hrát i méně příznivé vlivy – stárnoucí doly s klesající výtěžností, absence nových nalezišť a snižující se dodávky surových diamantů na trh.

diamantový důl

Podobně poradenská společnost Bain & Company a Antverpské světové diamantové centrum očekávají, že poptávka po nezpracovaných diamantech bude v průběhu příštích patnácti let meziročně růst o tři až čtyři procenta. Tento růst poptávky nebudou schopné stárnoucí diamantové doly dostatečně uspokojovat. Rozdíl mezi nabídkou a poptávkou se měl výrazně zvětšovat přibližně od roku 2019. To by měl do hry vstoupit i výrazný růst čínské poptávky, která v současné době vlivem vnitřní ekonomické situace stagnuje na rozdíl od například USA, Evropy či Indie, kde už nyní poptávka výrazně roste.

Zdroj: ALO Diamonds

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře