Rekordních výšek dosahuje i rhodium
Nejenom zlato, platina či palladium dosahují rekordních cenových výšek. Řadí se k nim i kov, o němž se mluví podstatně méně – rhodium. To se dostalo na nejvyšší úroveň za posledních 16 měsíců.
Zatímco loni v prosince se cena rhodia pohybovala kolem 890 dolarů za trojskou unci, letos v únoru to již bylo lehce nad dolarovou tisícovkou a v polovině srpna dokonce již 1475 dolarů za trojskou unci. Samozřejmě, do června 2008, kdy cena rhodia dosáhla stěží uvěřitelných deseti tisíc dolarů, je stále hodně daleko, analytici ale předpokládají další růst.
Důvodem je zvyšující se poptávka ze strany automobilového průmyslu. Rhodium je velmi tvrdý otěruvzdorný kov patřící do skupiny platinových kovů. Díky své výborné odolnosti proti působení chemických látek v ovzduší je používáno v automobilových katalyzátorech. Takže jako alternativa k platině a palladiu. Takže pětiměsíční stávka jihoafrických horníků v prvním pololetí letošního roku postihla vedle platiny a palladia i rhodium. Právě Jihoafrická republika je největším světovým producentem rhodia, její podíl na světové těžbě představuje čtyři pětiny.
Problémy s vysokou cenou rhodia však i po ukončení zmíněné stávky budou pokračovat. I přes růst ceny kovu je rentabilita jeho těžby většinou záporná, v důsledku čehož chce své doly prodat i jeden z největších jihoafrických těžařů, nadnárodní společnost Anglo American.
Rostoucí cena rhodia má však i jeden zcela opačný důsledek. Kov se začíná dostávat do sféry pozornosti investorů, kteří jej doposud spíše opomíjeli. Začínají se tak objevovat různé podoby certifikovaného rhodia určené pro uchování hodnoty. Většinou v podobě tzv. rhodiové houby, tj. prášku uzavřeného v ochranném obalu a opatřeného certifikátem výrobce či distributora. Pro mimořádnou tvrdost kovu se také, ale pouze ojediněle, začínají objevovat i uncové rhodiové slitky či mince.
Zdroj: Safina
Komentáře