Rekordní prodeje stříbrných mincí. Jak na tom vydělat?

V pondělí 7. ledna začala Americká mincovna přijímat objednávky na stříbrňáky s americkým orlem. Úředníci se připravovali na nájezdy zákazníků, ale těžko asi čekali toto. Ke konci dne prodala mincovna víc než 3,9 milionů mincí z jedné unce 99,9% stříbra.Stříbro se sice obchoduje ve výšinách nad $40 za unci, ale investiční poptávka nikdy nebyla silnější. Ten otevírací den udělal zářez do historie programu Stříbrného orla (Silver Eagle), která se táhne až do roku 1986.

Mincovna byla v roce 2012 vyprodána brzy (12. prosince 2012), takže kupující napjatě čekali na výdej roku 2013. Otevírací dny jsou obvykle rušné. V roce 2011 se prodalo první den na 2,1 milionů mincí. Přesto to nakopnutí do tohoto roku téměř zdvojnásobilo. Objem 3,9 milionů Stříbrných orlů je více, než se prodalo za kterýkoli měsíc od roku 1986 do 2009. Abyste si nemysleli, že to byl jen denní výkyv, v následujícím týdnu se rozpustilo dalších pár milionů. Dne 17. ledna se pokořila hranice 6 milionů. Toho dne nakupující obdrželi tuto zprávu: „ Mincovna Spojených států dočasně vyprodala mince Americký orel pro rok 2013. Následkem toho budou prodeje pozdrženy, dokud se nám nepodaří vystavět dostatečnou zásobu těchto mincí.“

Tento měsíc se už znovu prodává. Stříbrný orel překonal rekord 6,1 milionů z roku 2012 a vyšplhal se již přes 7 milionů. Investoři mají evidentně velký apetit pro fyzické stříbro, je to vidět i jinde.
Následně po nečekaném přílivu hotovosti v lednu přetéká IShares Silver Trust (NYSE: SLV) $9,5 miliardami aktiv. Investoři do něj nalili $ 603 milionů v jednom dni, 16. ledna. Veškeré zásoby fondu teď činí 342 milionů uncí stříbra. To mluvíme pouze o jednom z fondů. Podle Bloombergu a Barclays leží v trezorech ETF globálně 19 144 tun stříbra.

Stříbro, nejen, že se leskne, ale má i průmyslové využití a to obzvlášť v Asii stoupá. Analýza od Thomson Reuters mluví o rostoucí potřebě stříbra pro průmysl, odhad činí 511 milionů uncí, což představuje 57% světové produkce.
Poptávka vedoucí k rekordní produkci  je dobrou zprávou pro firmy spojené s těžbou stříbra a podobně. Tyto společnosti mimochodem dlouhodobě rostou, některé i po dobu 8 let.

Pro tuto chvíli je to vše. Pokud jste prodali stříbro,když se vyšplhalo přes $40 dollarů, mohl by teď být správný okamžik se vrátit do hry. Do středu pozornosti se dostávají „stříbrné firmy“.

Charvát 19.3.2013
Zdroj: istockanalyst.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře