Recyklace je cenným zdrojem stříbra
Stříbro je všeobecně považováno za menšího bratříčka zlata. Možná neoprávněně. Má velmi široké využití ve šperkařství, v elektrotechnice a hlavně podle odhadů je dokonce vzácnější než zlato. V zemské kůře je ho 19krát méně než zlata. Proto má pro získávání velký význam recyklace. A to zejména v Evropě.
Stříbro můžeme v tomto ohledu rozdělit do pěti skupin: stříbro zpracovávané v průmyslu, stříbrné šperky, postříbřené předměty, stříbro používané při výrobě fotografií a stříbrné mince.
Největší podíl recyklovaného stříbra tvoří v Evropě předměty a výrobky pokovené stříbrem (28 %). Prim zde hraje jižní Evropa, zejména Itálie, kde je silná tradice darovat stříbrné předměty (nádobí, příbory) při příležitosti významných rodinných událostí. Tyto předměty se později vrací zpoět na trh.
Světový trend velkoobjemové recyklace stříbra je patrný i v Evropě, i když podíl tohoto způsobu recyklace na celkové recyklaci (25 %) zaostává za Spojenými státy (66 %) a zejména za Čínou (přes 80 %). Z evropských států stojí na čele Německo díky velikosti své populace, ekonomiky i vyšším dodržováním právních norem při ochraně životního prostředí.
Podíváme-li se však na recyklaci z pohledu počtu obyvatel, prim hrají země severní Evropy a Beneluxu. A to v recyklaci průmyslového stříbra či fotografického materiálu. Například v Nizozemsku se z použitého fotografického materiálu recykluje 99 procent stříbra, zatímco v jižní Evropě se toto číslo pohybuje mezi 50 až 70 procenty.
Evropa však nezůstává pozadu ani v recyklaci kovu tavením stříbrných mincí. Zde Evropa zajišťuje 70 procent celosvětového množství takto recyklovaného stříbra.
Zdroj: Safina
Komentáře