Řecký důl v plamenech

Kolem čtyřiceti maskovaných výtržníků vzalo útokem zařízení připravovaného zlatého dolu v severním Řecku. Na pozemky vtrhli v noci a zapálili stroje i kanceláře.Prospekt zlatého dolu a zařízení na zpracování rudy na poloostrově Halkidiky se dlouhodobě setkává s odporem. Někteří z obyvatel argumentují zničením prostředí a lesů v oblasti. Bojí se úbytku turistů, na druhé straně ale i omezení zemědělství a rybolovu.

Těžařská společnost Hellas Gold patří z 95% pod kanadského giganta Eldorado Gold Inc. Řecká vláda lační po zahraničních investorech, zatímco bojuje s finanční krizí. Konflikt stran vedl k častým protestům, kdy byl použit i slzný plyn. Policista řekl, že slyšel od zaměstnanců, že vetřelci svázali dva členy ostrahy, polili je benzínem a vyhrožovali, že je zapálí. Jeden z hlídačů skončil v nemocnici s modřinami a problémy s dýcháním poté, co dostal řadu kopanců. Ostatních deset hlídačů uteklo. Útočníci opustili pozemky a na cestách nechali kmeny stromů, aby zdrželi hasiče.

Podle vyjádření policie je vyslýcháno 27 podezřelých, ale všichni budou poté propuštěni.
Příznivci dolu argumentují již vytvořenými 1200 pracovními místy v oblasti, která je dlouhodobě zasažena vysokou nezaměstnaností. O 200 dalších pozic požádalo zatím 5000 lidí.

Projekt u města Skouries je posledním z komplexu důlních zařízení v oblasti. Hellas Gold má licence na 317 čtverečních kilometrů, kde je prokázán výskyt zlata, olova, zinku, mědi a stříbra.

Odpůrci dolu také oponují tím, že Řecko na rozdíl od mnoha dalších zemí nedostane od těžařů nic kromě daní ze zisku a pracovních příležitostí. Těžba nerostů není zpoplatněna. Smlouvy z roku 2004 jsou platné do roku 2026 a mohou být dvakrát obnoveny na dobu 25 let. Také se jim nelíbí, že otevřený důl i tunely zničí les a kontaminují podzemní vodu. Společnost to zamítá s tím, že otevřený důl bude po vytěžení zavezen a také, že podnikla nezbytné kroky proti znečišťování prostředí.

Charvát 21.2.2013
Zdroj: ToledoBlade.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře