Řecko si vzpomnělo na zásoby zlata

Navzdory trvajícímu hlasu opozice se kanadská firma Eldorado Gold Inc. připravuje na odstartování produkce v dole Hellas Gold Mine v Řecku, protože státní orgány údajně probouzejí potenciál hornictví v zemi.
V listopadu zatkli těžkooděnci okolo 3000 lidí protestujících proti plánům této firmy….
I když nebyly ohlášeny žádné potyčky, názory místních na plány společnosti se rozdělily do dvou táborů. V současnosti pracuje Eldorado na čtyřech projektech v severním Řecku. Tři z nich jsou ve fázi plánování. Čtvrtý a největší na řeckém poloostrově Halkidiki se rozjel před deseti lety pod vedením firmy TVX. Halkidiki má dlouhou hornickou historii. Oblast vynáší rozličné kovy po více než 2000 let. S nástupem moderních těžařských metod se budoucnost poloostrova dostala mezi témata místních diskuzí v otázce plošné těžby, ochrany prostředí, vytváření pracovních míst a turismu. Zastánci věří, že to přinese stovky milionů zmítající se řecké ekonomice. Druhá strana argumentuje znečištěním, poškozením krajiny a odlivem turistů.

„V těchto těžkých časech – ale bez ohledu na následky – dlužíme sami sobě zajištění co nejlepšího možného využití bohatství, které může tahle země nabídnout k nastartování růstu a ekonomiky.“ Citován ministr energetiky a životního prostředí Asimakis Papageorgiou. „Nikdo už nepochybuje, že je severní Řecko zdrojem nerostného bohatství zahrnujícího kovy v hodnotě přes 20 miliard eur.“

Důl Hellas Gold by měl být spuštěn v polovině roku 2015, kdy zaměstná 2000 lidí na dalších 5 let. Pokud půjde vše podle plánů Eldorada a dalších těžařů, mělo by Řecko předběhnout Finsko jako největší producent zlata na starém kontinentě do čtyř let. Pro úplnost, Finsko vytěžilo v roce 2011 220 000 uncí a je na 40 místě v objemu produkce ve světě. Podle amerického geologického průzkumu bylo v roce 2010 Řecko největším evropským vývozcem bauxitu a největším dodavatelem perlitu na světě. V tuto chvíli je zlato jediný kov, u kterého státní orgány uvažují o schválení těžby.

Chorvát 18.1.2013
zdroj: www.Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře