Rakety vykoply cenu zlata vzhůru

Rakety vykoply cenu zlata vzhůru

Americký raketový útok na syrské vládní letiště jistě zahýbal světem. A nejen tím politickým. Ponechme nyní stranou názory schvalující či odsuzující tento krok a podívejme se, jak zahýbal s cenou zlata. A že to bylo řádné zahýbání.

Žlutý kov se včera dostal na nejvyšší hodnoty za pět měsíců, přičemž na cestě vzhůru dokázal prolomit důležitou technikou hranici. Zlato funguje podobně jako třeba japonský jen jako bezpečný přístav, kam se uchylují investoři v neklidnějších dobách. A při tomto úprku do bezpečí se včera žlutému kovu dařilo: dopoledne cena zlata v Londýně stoupla až o 1,4 procenta na 1 269,46 dolaru za unci, což je nejvyšší úroveň od 10. listopadu, kdy trhy otřáslo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Od začátku roku tak zlato roste o 10 procent. Pokud se rally udrží, poroste už čtvrtý týden za sebou.

Takto vypadal zlatý skok v minulých dnech:

au3d

Rozhodnutí udeřit v Sýrii znamená pro stále ještě čerstvého pána Bílého domu Trumpa poměrně zásadní obrat v dosavadním postoji. Ten totiž během předvolební kampaně vinil své předchůdce, že se zapletli do konfliktů na Blízkém východě.

Nejnovější letecký úder Spojených států na základnu syrského vojenského letectva má být odvetou za údajné použití chemických zbraní syrským režimem proti povstalcům a civilistům v provincii Idlíb. Ruský prezident Vladimír Putin coby spojenec syrského režimu americkou akci odsoudil jako „akt agrese proti svrchovanému státu“. Objevily se tudíž otázky, zda americko-ruské námluvy, o kterých hovořila některá média, neskončily. To však opravdu nechme politikům.

Nejen americké rakety

Zlatu se navíc včerejším dnem podařilo prolomit 200denní klouzavý průměr, což naznačuje, že cesta vzhůru by pro něj mohla být otevřená i nadále. Žlutý kov kolem této důležité technické hranice osciloval už nějakou dobu a podle analytiků potřeboval podobný stimul, aby ji dokázal překročit. „Mohl by to být začátek nové pozitivní etapy pro zlato,“ uvedla podle Bloombergu Georgette Boeleová z ABN Amro Bank v Amsterodamu.

Ale abychom byli spravedliví, nepřisuzujme tento zlatý skok pouze americkým raketám letícím na syrskou leteckou základnu. I když na něj měly vliv velmi podstatný. K nervozitě může přispívat i severokorejský test další balistické rakety, ke kterému došlo ve středu (SELČ) před napjatě očekávanou schůzkou amerického a čínského prezidenta. Trhy navíc mohly vyhlížet včerejší data z amerického trhu práce, která z hlediska tvorby pracovních míst skončila výrazně za očekáváním, přestože míra nezaměstnanosti oproti očekávání klesla, a to na 4,5 procenta.

Vydělávají i akcionáři těžařů

Dražší zlato táhne vzhůru také akcie těžařských firem jako Randgold Resources, které byly s 2procentním nárůstem dnes dopoledne jedním z tahounů britského akciového indexu FTSE 100. O 4 procenta rostly před řádnou obchodní fází v New Yorku akcie třetího největšího světového těžaře zlata AngloGold Ashanti.

Vzhůru po americké akci mířily také ceny dalších kovů. Stříbro rostlo až o 1,2 procenta na 18 479 dolaru za unci, nejvýše od 27. února. Platina zdražila až o jedno procento a palladium až o 0,5 procenta.
Zdroj: Patria online

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře