Prvenství v poptávce po zlatě si nejspíše udrží Indie

Ve čtvrtek sdělila WGC, že Indie pravděpodobně předčí Čínu v touze po blýskavém kovu i letos.
Světová rada pro zlato (WGC) ukázala data za rok 2014, podle nichž dosáhla indická poptávka po špercích a investičním zlatě 842,7 tun, zatímco čínská pouze 813,6.

Vloni se v obou zemích poptávka propadla na nižší hodnoty – v Indii o 14 %, ale v Číně o celých 38 %. Dohromady tyto dva kolosy zastupují více než polovinu světové poptávky. Světová poptávka mimochodem v minulém roce klesla na pětileté minimum.

Předpovědi předpokládají, že poptávka v každé z těchto zemí vzroste na úroveň mezi 900 a 1000 tunami za rok.

„Úroveň poptávky udržujeme v obou zemích stejně vysoko, ale Indii by mohla pomoci lepší nálada a měla by se tak dostat před Čínu“, řekl Somasundaram PR, ředitel WGC v Indii. Dodal také, že: „Zájem o šperky je hybnou silou v Indii a samozřejmě to bude platit i pro rok 2015.“

Pro ilustraci, poptávka po špercích v Indii dosáhla vrcholu v roce 2014 v objemu 662 tun. Čína začala zpomalovat v roce 2013 po pádu cen zlata. Nejvyšší nákupy probíhaly při vysokých cenách a od té doby klesly, protože výhled pro zlato nebyl dost dobrý. WGC tvrdí, že Čína byla nejvýznamnějším „pachatelem“ cenového pádu v polovině roku 2014, kdy nový protikorupční zákon zakázal určité způsoby darování zlata.

„V Číně můžeme očekávat dvouciferný růst každým rokem, ale my předpokládáme spíše udržitelný růst, který odráží kupní sílu lidí a jejich chuť investovat“, řekl Albert Cheng, ředitel WGC pro Dálný východ.

Charvát, 16.2.2015
Zdroj: Business Standard

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře