Proč zlato spadlo Výprodej zlata v pátek na burze může za to Evropská centrální banka

Investoři hledají důvod pro páteční dramatický pád ceny zlata. Vince Lanci říká že zná odpověď! „Není třeba chodit daleko, může za to ECB – Evropská centrální banka a její prezident Mario Draghi“, tvrdí Vince Lanci, managing partner v Cameron Hanover.
Proč zlato padá, proč spadlo zlato? Investoři se ptají, co, nebo kdo stojí za páteční slevou zlata na burze? Vince Lanci říká, že viníkem je Drahi prezident ECB a vysvětluje okolnosti kolem ECB.

Během tiskové konference v pátek prohlásil Draghi, že i když Kypr nemusí prodávat své rezervy zlata, jakýkoli objem peněz, jež by získal prodejem, musí směřovat na podpoření ztrát pohotovostních půjček místním bankám.

V páteční edici Resetu řekl Lanci, že Draghiho sdělení bylo jednoznačné, „prodejte zlato, nebo nedostanete peníze“. „Toto nastartovalo velmi neorganizovaný prodej na trhu“, řekl Lanci pro Kitco News. „Myslím, že tím bude trh nějakou dobu trpět.“
Během páteční severoamerické směny narazily futures na Comexu k dodání v červnu na nejnižší úroveň od dubna 2011. Za jeden den zlato kleslo o $85, cca 6%. Lanci poukázal na to, jak páteční chaos ukazuje neskutečnou nezodpovědnost hlavy ECB při komentování v souvislosti s prodejem státních zásob zlata. „Tenhle člověk to má v hlavě srovnané, tohle by neměl dělat“, řekl. Pochybuji, že by Mario Draghi prohlašoval, že bude prodávat zlato den před tím, než ho prodá. Pochybuji, že by Čína naznačila, že zlato nakoupí, ještě než ho nakoupí.“
Kvůli tomuto extrémnímu kroku začnou nyní obchodníci měnit cenu v ostatních zemích a ty budou muset prodat své rezervy, aby ukázaly svou ekonomiku. Lanci řekl, že potenciální dominový efekt může odradit spoustu investorů od nákupu zlata v krátkém horizontu.

V pátek odpoledne ministři financí zemí Eurozóny odklepli 10 miliardovou půjčku Kypru. Kypr však bude muset dát dohromady vlastních 13 miliard eur. Taková masa peněz se očekává od uzavření banky Laiki a restrukturalizace Banky Kypru.

I když Lanci stále nakupuje zlato, říká, že je o něco opatrnější při hledání správné ceny a nakupuje jen po malých podílech. Kvůli současné křehkosti ceny zlata doporučuje, aby se investoři přespříliš nevystavovali drahým kovům. Na otázku, zda je páteční výprodej oficiálním ukončením býčí sezóny pro zlato, odpověděl Lanci, že přestože by mohl být, stále tady budou kupující, kteří vidí ve zlatu investici.

Charvát: 13.4.2013
Zdroj: KITCO News

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře