Proč předpověd ceny platiny a paladia neplní předpovědi analytiků?

Dopad desetitýdenní stávky, která zastavila produkci v několika jihoafrických dolech na platinu, jak se zdá, nemá zásadní vliv na ceny kovů ze skupiny platiny. Půjde světová cena platiny a palládia nahoru?…
Čas od času se objeví komentář některého analytika ohledně vyšší výkonnosti paladia oproti zlatu, popřípadě platiny oproti zlatu. Když se podíváme rok zpátky, oba kovy se pohybují v úzkém pásmu kolem zlata. I tento rok jsou všechny kovy 7-8% v růstu.

Zlato sice trochu uteklo díky ukrajinské krizi, ale už je zpět a platina a paladium ho dorovnaly.

Mnozí analytici hlásají investiční výhody kovů skupiny platiny ve světle táhnoucí se stávky.
Přirozeně se předpokládalo, že výpadek v zemi se 70% světové produkce platiny a 35-40% světové produkce paladia zdecimuje světovou nabídku, avšak k předpokládanému zvyšování cen platiny a palládia vůbec nedošlo. I když doly stojí, mají obrovské zásoby a právě ty prakticky úplně negují katastrofické projekce a ceny platiny a palládia raketově nerostou.

Chris Griffith, CEO Anglo American Platinum, se nedávno nechal slyšet, že společnost navzdory stávkám stále operuje přibližně na 60% kapacity a k tomu má kolem 215 000 uncí platiny na skladě. To je zhruba polovina toho, co měly, když stávka v lednu začala. Teoreticky by tak dokázaly udržet ceny nejméně po další dva měsíce.

Postupný růst ceny tedy ani tak nesouvisí s ubývajícími dodávkami na trh. Stávky by mohly ovlivnit některé doly, které se kvůli zvýšeným nákladům budou muset zavřít. K zavírání dolů by přispěla i současná pomalu rostoucí cena platiny a paladia, která činí doly nerentabilními.
Objevují se ale nové těžební společnosti a nové plány kde a jak kovy těžit.
Růst ceny tedy není jistotou ani ve vzdálenější budoucnosti.

Charvát, 7.4.2014
Zdroj: MineWeb

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře