Problémy chilských těžařů nekončí

Problémy chilských těžařů nekončí

Chilským těžařům se v poslední době lepí smůla na paty. Po výrazném propadu cen průmyslových kovů přišly velké problémy v největším měďném dole Escondida. Ani to však není trablům konec. Nyní přichází na řadu zlatý důl Maricunga, v němž byla těžba pozastavena.

Jihoamerická republika Chile patří k významným těžařům zejména průmyslových kovů. A její ekonomika je na této těžbě a následném vývozu výrazně závislá. A však v poslední době se tato těžba potýká s řadou problémů.

S výraznými potížemi se potýká největší světový důl na těžbu mědi Escondida. Výrazný pokles ceny tohoto červeného kovu v posledním roce se samozřejmě nemohl u největšího světového zdroje neprojevit. Stejně jako u celého Chile, největšího světového těžaře i vývozce mědi.

Kinross Gold halts Maricunga mine in Chile, lays off 300 workers

Nyní se k němu přidává zlatý důl Maricunga (na snímku), jehož kanadský vlastník Kinross, pátý největší světový těžař drahých kovů, pozastavil provoz na tomto svém největším zlatém chilském dole. Nebyl to přitom blesk z čistého nebe. Kinross plánoval pozastavení těžby v závěru letošního roku, nakonec však svůj krok ještě uspíšil a těžbu pozastavil již teď. O práci tak přišlo 300 horníků.

Voda, voda, voda…

Problém zlatého dolu Maricunga se jmenuje voda. Tekutina nezbytně potřebná při této činnosti. Důl se totiž nachází v severochilské pouštní oblasti Atacama. Ta je již delší dobu obětí výrazného sucha s výrazným poklesem hladiny podzemích vod. Tento pokles chilské úřady přičítají právě těžbě v dole Maricunga, což vlastník dolu odmítá. Tento spor úřadů s vlastníky, jehož definitivní řešení má v rukou chilská justice, vedl již k pozastavení činnosti dolu letos v březnu. Částečný provoz byl obnoven v červenci, nyní však došlo k úplnému pozastavení činnosti.

Maricunga patří mezi zlaté doly střední velikosti a představuje asi 6 procent celkové produkce zlara společnosti Kinross. Ta má své další doly a projekty například v Brazílii, Rusku, Ghany, USA a Mauritánii.

Zdroj:Mining.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře