Prezident ECB M. Draghi – Ekonomika Eurozóny se oživuje. Jaké budou úrokové sazby

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi tvrdí, že se eurozóna vrátí na dráhu růstu do konce roku, čímž dal důvod k pozdržení stimulování hospodářství. Úrokové sazby se prý nezmění…

„Ekonomická aktivita eurozóny by se měla stabilizovat a uzdravit do konce roku, třebaže je na pomalé cestě“, řekl Draghi novinářům ve čtvrtek ve Frankfurtu. „ Budeme přísně monitorovat jakýkoli další vývoj a jsme připraveni jednat.“

Draghiho projev následoval po poradě ECB, která nechala hlavní refinancující úrokovou míru (repo sazba) na 0,5% poté, co byla minulý měsíc snížena o čtvrt bodu. Podle ankety Bloomberg News takové rozhodnutí předpokládalo 57 z 59 oslovených ekonomů. Další sazby ECB: diskontní je na 0% a lombardní činí 1%.

Zlepšení tržní nálady dává Draghimu čas, aby dal dohromady další směr pro ECB při pomoci 17 zemím Evropy. Mezi možnostmi zmínil snížení diskontní sazby do záporného pásma, půjčování více peněz bankám, uvolnění vedlejších pravidel, oživení trhu instrumenty podloženými jinými aktivy a konkrétnější informace poskytované investorům o plánech s náklady na půjčování peněz.

Díky tomu, že není žádný strašák na obzoru, vzrostlo i očekávání investorů a Euro po Draghiho projevu posílilo vůči dollaru.
Také Bank of England nezměnila ve čtvrtek klíčovou sazbu a ta zůstává na 0,5% s cílem nákupu dluhopisů za 375 miliard liber, který také zůstal na původní hodnotě.

Charvát, 19.6.2013
Zdroj: Bloomberg, Market Watch

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře