Přebytek na zlato Může jít cena zlata dolu ke dnu

Z čistého přebytku poptávaného množství nad nabízeným o 1300 tun v roce 2012 se situace na trhu přehoupla do čistého přebytku nabízeného množství o 400 tun a možná ještě více, když prodeje ETP (burzovně obchodované produkty) převyšují jejich nákupy, poukazuje Natixis Economic Resesearch.
„I kdyby investoři přestali prodávat ETP, těžko bychom se dočkali přebytku poptávaného množství nad nabízeným v celoročním součtu“, tvrdí analytici drahých kovů. „Při současných cenách zlata silně roste poptávka klenotníků a nabídka zlata ve větších jednotkách ubývá, ale ani s pomocí solidní poptávky centrálních bank by výsledek nebyl dostatečný k nahrazení úpadku investorského zájmu. Trh vyžaduje propad těžby zlata, což implikuje, že by se ceny měly propadnout až k bodu, kdy důlní společnosti zavřou i operace s vyšší marží.“

Jaký to bude mít vliv na cenu zlata?
„Naše odhady naznačují, že za současných cen budou poptávka klenotníků a propad nabídky kovu v podobě větších kusů schopny vstřebat kolem 750 tun. To zde nechává nerovnováhu v objemu 830 tun. K omezení těžby samotné bude potřeba pokles ceny k $800 za unci“, pokračovali analytici.

Na druhou stranu ale naznačili, že jakmile se vrátí investiční poptávka do svého dlouhodobého „normálu“, měly by se ceny zvednout a tím i odškodnit těžební společnosti.

Charvát 29.7.2013
Zdroj: Mine Web

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře