Posuzuje ekonomiku Měď nebo Zlato?
Co je strategickým kovem pro posuzování ekonomiky? Který kov v ekonomice hraje významnou roli? Zlato, měď, či znáte jiný?
Zlato dlouho platilo jako univerzální měřítko v ekonomice.
A co měď? Měď byla indikačním tajemstvím. Měď přestává fungovat jako indikátor.
Finanční vědy, nikoli ekonomie, vysvětlují nedávný propad ceny mědi.
Cena mědi se dlouhou dobu využívá jako indikátor stavu globální ekonomiky jako kov, který vede elektrický proud. Ovšem tato reputace – ne zcela nezasloužená – se nyní otřásá.
Měď
Cena mědi sice vypovídá hodně o Číně, ale už ne tolik o celém zbytku světa.
Čína totiž spotřebuje 4% světové produkce mědi. Ne vše jde ale do výroby. Čínské společnosti totiž měď využívali jako ručení ke svým půjčkám. Změna podmínek, za jakých tyto zásoby vznikly, může mít výrazný vliv na ceny.
Náznakem takové situace je, že když čínská ekonomika zpomaluje a oslabuje se výrobní aktivita pátý měsíc v řadě, tyto zásoby narůstají.
CRU, která se zabývá analýzou trhu kovů, nyní tvrdí, že přebytek mědi na trhu v tomto roce bude čtyřikrát větší, než se původně předpokládalo (přebytek 140 000 tun).
Čínská data jsou ovšem notoricky neprůhledná, což znesnadňuje posuzování průmyslových odvětví odebírajících měď. Dorovnání růstu v pozdější části roku by mohlo poptávku po kovu oživit, jenže i další faktory přispívají k tlaku na ceny mědi. Banky se začínají strachovat o splacení půjček podniků a korporátních dluhopisů. To vede čínské firmy k likvidaci zásob mědi, protože půjčky se jim těžko získávají.
K tomu všemu si čínští regulátoři všímají firem, které používají zásoby mědi na spekulaci.
Joel Crane z Morgan Stanley tvrdí, že úřady cílí na sítě stínového bankovnictví, díky kterému se společnosti vyhýbají půjčkám ve stabilních měnách.
Železná ruda
Stejný příběh se zdá být za železnou rudou. Čína má přeci jen 50% podíl na světové výrobě oceli. Zásoby železa jsou v Číně také enormní.
Předpověď vývoje ceny mědi.
Obavy o budoucnost na trhu mědi zde sice jsou, ale mnohem pravděpodobnější je, že se situace bude rozbalovat postupně, ne jedním velkým zlomem.
Stephen Briggs z BNP Paribas poznamenal, že „pár set tisíc tun“ zastoupených v těchto dohodách je pouze malá část trhu o 20 milionech tunách.
Charvát, 9.4.2013
Zdroj: The Economist
Komentáře