Posílí Čína své zlaté rezervy?

Přestože je Čína největším světovým spotřebitelem zlata (až 28 % celosvětové spotřeby), zlaté rezervy její centrální banky velmi silně zaostávají za dalšími silnými ekonomikami.

I když se Čína snaží své zlaté zásoby zvyšovat, její centrální banka má ve svém držení pouze 1054 tun zlata. To je opravdu minimum například proti Spojeným státům a Německu, které ve zlatých rezervách společně drží přes 11 tisíc tun zlata.

Fotka

 

Ještě výraznější je tento nepoměr, vyjádříme-li podíl zlata na celkových rezervách. Zatímco USA mají ve zlatě 71,7 procenta svých celkových rezerv a Německo 68,7 procenta, u Číny je to pouze 1,2 procenta.

 

Proč tomu tak je? Možným důvodem je skutečnost, že zatímco dvě prvně zmíněné země budují své zlaté zásoby dlouhodobě, Čína měla velmi malou zásobu. Navíc, přestože se snaží své zásoby trvale zvyšovat, dělá tak pozvolna zřejmě z obavy, aby velký nákup nezvedl výrazně cenu zlata, což by bylo nepříjemné při dalších nákupech. Neboli strategie malých pozvolných nákupů, které se na ceně zlata příliš neprojeví.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře