Poptávka po diamantech zahýbe v následujícím desetiletí s cenami

Chuť po diamantech roste především v USA – největším maloobchodním trhu pro drahokamy. V těsném závěsu se drží Čína s Indií. Očekává se, že se takto udrží trh s diamanty v plné síle po následujících 10 let.
Ve své výroční zprávě o situaci v odvětví ovšem experti z konzultační firmy Bain varují před možným nebezpečím, které by bylo způsobeno přístupem k financování a potřebou dodatečného marketingu.
Podle konzultantů expandoval trh meziročně o 2–4 % v každém uzlu od těžařů přes řezání a broušení až k maloobchodním prodejcům. „Při pohledu do budoucna se zdá, že by trh měl mít sílu v následující dekádě, pokud se odvětví dokáže soustředit na vedení poptávky a udržení pozitivního image trhu“, tvrdí analytici ve zprávě nazvané „Diamanty: Nadčasové drahokamy v proměnlivém světě“.

Mezi poznatky, které stojí za to v analýze podtrhnout, je například primární centralizace světové poptávky v USA, Číně a Indii. Po krizi sice v USA klesl zájem o diamanty o 1,6%, ale to už nyní vyrovnal nárůst o 2 %. Čína dominuje řezání kamenů a Indie jejich broušení.
Metody předpovědi společností Bain počítají s meziročními nárůsty velikosti odvětví o 4–5 % v souladu s historickými daty. Světová nabídka by měla ovšem také růst, a to o 3,5–4 % do roku 2019 a poté klesat ročně o 1,5–2 % do roku 2024. K tomuto odhadu posloužila data o produkci z let předcházejících finanční krizi, která odrážejí produkční kapacity.

Charvát, 9.12.2014
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře